Testing for market integration: Financial return & volatility spillover and co-movement
Piyasa bütünleşmesi için test: Finansal getiri & oynaklık sıçraması ve eşhareketlilik
- Tez No: 472061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GAYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Finans piyasalarının birbirlerinden etkilenip etkilenmediğinin cevabı, araştırmacılar tarafından küreselleşme zaman içerisinde kuvvetlendikçe daha yoğun bir şekilde aranmaktadır. Piyasaların bütünleşmesi; finansal piyasaların etkileşimi için kullanılan geniş kapsamlı bir tanım olarak, finansal kaynakçada getiri ve oynaklık yayılması, portföy çeşitlendirmesi, bölgesel iktisadi birlikler, Küresel Finansal Kriz ve onun Amerika Birleşik Devletleri'nde baş gösterip dünyanın kalan kısmına yayılması gibi farklı yönlerden ağırlık kazanmaktadır., Bu çalışma ABD'den diğer 31 ülkenin sermaye piyasalarına getiri ve oynaklık sıçraması olup olmadığı, bu etkileşimin (şayet varsa çift yönlü olarak) 2008'de patlak veren Küresel Finansal Kriz öncesinde, esnasında ve sonrasında nasıl değiştiği sorularına yanıt bulmayı amaçlamaktadır. Küresel Finansal Kriz öncesindeki-esnasındaki-sonrasındaki (2004-2014) dönemler için, getiri sıçrasmasını sınamak amacıyla VAR ve VECM modelleri ve onların alt fonksiyonları olan etki-tepki ve varyans ayrıştırması, ve Granger ve Toda-Yamamoto nedensellikleri kullanılmıştır. Oynaklık tarafında ise, 1994-2014 arasını kapsayan bir dönem için ABD'den eşlenen piyasaya (31 farklı eşlenmiş seri) olan sıçramayı irdelemek için sekiz adet GARCH modeli kullanılmıştır. Küresel Finansal Kriz esnasında sıçrama mekanizmasında değişim olup olmadığını ortaya çıkarmak içinse kukla değişkenli yordama (regresyon) analizi yürütülmüştür. Sonuçlar ABD'den eşlenen ülkeye getiri ve oynaklık sıçramasının bulunduğu, tersi bir ilişkininse (eşlenen ülkeden ABD'ye) bazı piyasalarda tespit edildiği sonucuna varılabilineceğine işraret etmektedir. Küresel Finansal Kriz esnasında ise oynaklık sıçraması yapısında değişim olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The answer of if the financial markets are affected from each other is being pursuit by the researchers more intensively as the globalization gets stronger. The market integration has a gaining weight in the financial literature from many different perspectives such as return and volatility spillovers, portfolio diversification, regional economic unions, Global Financial Crisis (GFC) and its outbreak from the US economy to the rest of the world, etc. This study attempts to show the return and volatility spillover among the US and other 31 countries' financial markets and how these bilateral interactions (if any) evolve before, during and after the GFC breaking out in 2008. VAR and VECM models with their sub-fuctions of impulse-response and variance decomposition, and Granger and Toda-Yamamoto causalities are employed for the return spillover tests for the period 2004-2014 (before-during-after the GFC). For volatility modelling, eight types of GARCH models are brought to scrutinize the spillover among the US stock market and the paired market (31 different pairs) for a data set ranging from 1994-2014. A dummy regression analysis is also conducted to explore if there is a change in the spillover mechanism in the volatility during the GFC. There is significant evidence to conclude that return and volatility spillover exist from the US to the paired country; a reciprocal effect is detected in some markets as well. There is also change in the nature of the volatility spillover during the GFC.