Sanatta ışık kavramı
The light concept in art
- Tez No: 472067
- Danışmanlar: PROF. GÜLVELİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Işık görmedir. Işık, yol gösteren, aydınlatan, tapılan, yaşamı sağlayan enerjidir. Bu yüzden hem bilim adamlarının hem de sanatçıların hep ilgisini çekmiştir. Sanatçıların en büyük sorunu iki boyutlu bir yüzeyde üç boyutluluğu elde etmektir. Bu hissi yani hacmi ışığı kullanarak kontrastlar sağlayarak elde etmişlerdir. Rönesansla birlikte dini baskıların azalmaya başlamasıyla -o döneme kadar resimlerde gölge yoktur- gölgesi olmayan ışık gölgeyle tanışacaktır. Hacim duygusunu bu dönem rengin siyahı ve beyazını kullanarak elde etmişlerdir. Bilimin ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesiyle renk çeşitleri artmıştır. Sanatçılar atölyelerinden çıkarak gün ışığı ve onun yarattığı etkilerle tanışmıştır. Gölgelerin renkleri değişmeye başlamıştır. Hacim duygusunu ise rengin lokal tonunu bozarak, rengin sıcak ve soğuklarıyla elde etmişlerdir. Ondokuzuncu yüzyılla birlikte doğadaki ışık ve onun algılattığı hacim duygusu bazı sanatçılarca başka formlara dönüştürülmüştür. Dönüştürüldükçe derinlik ve hacim duygusu yok olmaya başlamıştır. Buna ek olarak ışık bu sefer renkle ilişkilendirilmiştir. Renk teorileri ortaya konmuş ve ressamlar bu teorilerden yola çıkarak resim yapmaya başlamışlardır. Yani bilimin ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi sayesinde bu boyutluluk sorunsalı başka bir sorunsala dönüşmüş ve ışığın içeriksizleşmesi ortaya çıkmıştır. Ondokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru sanatın anlatımı tamamen değişmeye başlayacak, ışık bundan sonraki yüzyılda nesneye dönüşecek ve karşımıza sanat nesnesi olarak çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Light is to visualise. Ligth is the energy which leads the way, illuminate, have been worshipped and is the source of life. That's the reason why scientists and artists are always attracted by it. The biggest problem about the light for artists is to reflect three dimensionality through on a two-dimensional surface. The feeling of three-dimensionality as known as volume of light mostly is got by using the ligths with contrasts. The reduction of pressure about religion with the beginning of Ronessaince, (there was not any shadows in pictures by that time) the light which had no shadows met with it. The feeling of volume was provided by the colors of white and black mostly used in that period. In common with development of technology and science, color diversity increased. It led the artists to get out their ateliers and make them work with the sunlight and its effects. The colors of shadows had started to change. The volume of light began to change by disrupting the locality of color and with using temperature of colors. With the nineteenth century, the light in the nature and the sense of volume it perceived have been transformed into other forms by some artists. That transformation caused extinction of depth and volume of pictures. In addition to that,the light was associated with the color. The theories of colors had been put forth and painters had begun to paint based on these theories. Therefore, the development of technology and science leads the dimension problem into another problem which is devoid content of light.Towards the end of the nineteenth century, the expression of art started to change completely, the light turned into an object in the century after that and the light will had been ready-made for art.