Resimde zaman kavramı
The Concept of time in painting
  1. Tez No: 143971
  2. Yazar: RIDVAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ATAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
11 SANATTA YETERLİK TEZ ÖZÜ RESİMDE ZAMAN KAVRAMI Rıdvan COŞKUN Resim Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Prof Atilla ATAR“Resimde Zaman Kavramı”adlı bu tez, insanın iki boyutlu bir yüzeyde üçüncü boyutu arama çabalarına, zaman kavramını da ekleyerek dördüncü boyuttan bakış sürecine, resim sanatı tarihinde nasıl gelindiğini anlatmayı amaçlar. Bu tez, resmin yaratıcısı olan insanın yarattığı mekanları, zamanlan ve resmin sanatçısının içinde bulunduğu gerçek ama belki de bugün sanal olabilecek dış dünya betimlemelerini ve de sanat kavramı içerisine gizlenmiş bulunan gerçekliğin değişen anlamlarını, zamanın sonsuz ya da sonlu yapısı içerisindeki yerlerini değerlendirmeyi amaçlar. Her şeyi bir değişim ve dönüşüme uğratan zaman kavramı, resim sanatını da bir değişim ve dönüşüme uğratmıştır. Bu tezin ana çerçevesini, resim sanatını değiştiren zaman, zamanı değiştiren resim sanatı, yaşama serüveni içerisindeki insanın yaratıcılığını etkileyen toplumsal, ekonomik, siyasi ya da teknolojik gelişmelerin sanatla ilişkisi oluşturmaktadır. Araştırma, tarama modelinde gerçekleştirilmiş; kaynaklar kütüphane, YÖK., internet, dergi ve konu ile ilgili kaynakların incelenmesi ile oluşturulmuştur. Araştırmanın evreni ise Avrupa resim sanatı içerisindeki gotik sanat ile günümüz resim sanatı arasındaki süreçtir. Araştırmanın birinci bölümünde, zaman ve sanat kavramlarının geçmiş ve bugün içerisindeki anlamlarına ve tanımlarına açıklık getirilerek ileriki bölümlere ışık tutmak amaçlanmıştır.Ill Mutlak zamanlar olarak ele alınan ikinci bölümde ise, dini betimlemelerle oluşturulan resimlerin, sonsuz bir cennete ulaşmak için insanlara yol göstermesi ve sonsuz bir öteki dünya imajının insanın kafasında nasıl yaratıldığı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, devingen zaman anlayışının barok resimle ilişkisi, resimde ışığın yarattığı hareketin zamanla ilişkisi ile bağlantılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, klasisizm, romantizm ve tarih kavramları zaman kavramı ile ilişkilendirilerek ele alınmış, zaman ve sanat kavramlarına bilimsel, felsefi bir yaklaşım getiren Hegel ve Kant gibi iki önemli felsefecinin düşüncelerine yer verilmiştir. Elindekini avucundakini yitiren insanın, gelecekten korkan insanın, geçmişe sığınma arzusu ile resim sanatı arasındaki ilişki de bu bölümde ele alınmıştır. Modern zamanlar olarak adlandırılan beşinci bölümde, insanın zamanı yakalama ve resim yapma çabalarının geldiği son nokta ile empresyonizmden soyut sanata kadar resim sanatının zamanla olan ilişkisi ele alınmıştır. Altıncı ve son bölümde ise, çok zamanlılık ve çok anlamlılık olarak ele alman konu başlığı altında, geçmişle gelecek arasındaki bir köprüye benzetebileceğimiz, parçalanmış zamanlan ve anlamları yakalamaya çalışan insanın postmodern sanatına değinilmektedir. Özetle,“Resimde Zaman Kavramı”adlı bu araştırmada insanın iki boyutlu yüzeye bıraktığını sandığı ancak dört boyutlu bu dünyaya ait olan iz' in yani imgenin resim sanatındaki değişimi ve dönüşümünün zaman kavramı ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE CONCEPT OF TİME IN PAINTING Rıdvan COŞKUN Department of Painting Anadolu University Institute of Social Science, Septemser 2004 Advisor: Prof. Atilla ATAR This thesis titled as“The Concept of Time in Painting”aims to convey how to be come to the research efforts of human being for the third dimension on a two dimensional surface, and the view process from the fourth dimension, adding the concept of time, too. Moreover, this research intends to evaluate the places humankind being the creator of painting creates, times, and external world descriptions - created by the humankind, as the creator of painting - which are real for the artist but maybe unreal today, and also changing meanings of the reality hidden in time, and their places in the form of time with or without an end. Since the concept of time causes change and transformation of everything, it has also caused the change and transformation of the art of painting. Time changing painting, painting changing time, the relations of social, economic, political or technological developments with art, which affect human being's creativity in lifetime, constitute the main frame of this thesis. Scanning model is used in this research, and the sources are constituted by examining the resources related to the subject in magazines, internet, YÖK and library. The universe of the research is the process between Gothic art in European painting and painting at present. In the first chapter of this research, it is purposed to light up the following sections by clarifying the descriptions and meanings of time and art in the past and present. In the second chapter, considered as“Absolute Times”, it is taken up that the pictures consisting of religious depictions guide people to reach an endless paradise, and how an image of endless world is created in human mind.In the third chapter, the connection of the idea of dynamic time with Baroque art is considered in relation with the connection of the movement, that light creates in painting, with time. In the fourth chapter, Classicism, Romanticism and the concept of history are considered in relation with the concept of time. In addition, it includes the ideas of two significant philosophers, Hegel and Kant, who have brought scientific and philosophical approaches to the concept of time and art. The relation between painting and the desire of humankind - being afraid of future and losing everything he has - for taking shelter in the past, is mentioned in this part. In the fifth chapter, called as“Modern Times”, the relationship between the final point of drawing pictures and the efforts of catching time of the human being, and painting from impressionism to abstract art is expressed. In the sixth and the last chapter, under the title stated as“Multiplicity of Time and Multiplicity of Meaning”, Postmodern art of mankind, who tries to catch the scattered times and meanings which can be resembled a bridge between past and future, is mentioned. To sum up, in this research titled as“The Concept of Time in Painting”, the relationship of the change and transformation of the 'trace', in other words 'image', which mankind supposes that he traces on a two dimensional surface, but the one which belongs to this four dimensional world, with the concept of time is studied.