Süleyman Demirel: A political biography
Süleyman Demirel: bir siyasi biyografi
  1. Tez No: 472072
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
İki askeri darbe, çok sayıda koalisyon, yedi defa başbakanlık ve sonrasında cumhurbaşkanlığı ile Süleyman Demirel (1924–2015) Türk siyasetinin en önemli aktörlerinden biridir. Bu çalışma Demirel'in yaşam öyküsünü pragmatizm çerçevesinde inceleyerek siyasi kariyerini, karar ve tercihlerini daha anlaşılır kılmayı amaçlamaktadır. Buradan yola çıkarak Demirel'in yaşamı boyunca prensipler ve pragmatizm arasında bir dalgalanma yaşadığını söylemek mümkündür. Bu noktada siyasi duruşunda belirleyici olan etmenin prensipli davranıştan ziyade pragmatizm olduğunu öne sürmek yanlış olmayacaktır. Çalışmada kullanılan biyografi yöntemi, siyaset bilimi alanına yeni bir yaklaşım getirmenin yanı sıra Türk siyasal hayatına alternatif bir okuma sunmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede, Cumhuriyet sonrası döneme, çalışmanın konusu olan Süleyman Demirel'in yaşam öyküsü üzerinden farklı bir bakış açısıyla yaklaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With two military coups, numerous coalitions, seven premierships and later presidency, Süleyman Demirel (1924–2015) was one of the most prominent figures of Turkish politics. The aim of this study is to examine Demirel's life within the framework of pragmatism in order to provide a better understanding of his political career, choices and preferences. The study argues that Demirel's life can be identified with an ongoing tension between principled action and pragmatism, where the latter dominated his stance in politics. It relies on the biographical method because it constitutes a different approach in the field of political science and provides an alternative reading of Turkish politics. Rather than being a sheer chronological work, the study represents Turkish political history via 'his story' and aims to encourage the reader to think out of the box.