Relevance between information technology, knowledge management, innovation and competitive advantage, and re-evaluation of these relations based on employee turnover rate in Turkey
Bilişim teknolojisi, bilgi yönetimi, yenilikçilik ve rekabet avantajı arasındaki ilişki ve Türkiye'deki çalışan değişim oranına ilişkin bu ilişkilerin yeniden değerlendirilmesi
- Tez No: 472071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANU DUBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde bilgi yönetimi, yenilikçilik ve rekabet avantajı arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin bilgi teknolojileri tarafından ilerletilip, desteklenip desteklemediği incelendi. Türkiye'de faaliyet gösteren 61 firmadan toplanan verilerin üzerinde heteroskedastisite, aykırı değerler ve küçük örneklem boyutları yüzünden oluşabilecek potansiyel sapma sorunlarını önlemek için parametrik ve parametrik olmayan analizler yapılmıştır. Analizlerin sonunda bilişim teknolojilerinin ve bilgi yönetiminin inovasyonun açıklanması açısından önemli olduğu fakat bilişim teknolojilerinin rekabet avantajı açısından daha önemli bir faktör olduğu gözlemlendi. Aynı zamanda bu ilişkiler çalışan devir hızı oranı kullanılarak iki kategoride tekrar analiz edildi. Bu kategoriler düşük devir hızı ve yüksek devir hızı olarak belirlendi. Bu kısım için daha fazla araştırma yapılması tavsiye edilebilir. Ek bir anket analizi daha yapıldı. Bu analizde farklı tek bir şirketten alınan anket yanıtları ile 61 şirketten alınan yanıtlar karşılaştırıldı ve gerçek durum aslında kişisel algılamanın bir sonucumu sorusu soruldu ve bu tür temel sorunların kendisini iyileştirmeye ihtiyacı olup olmadığını tartışıldı. Bu tür sorunların karmaşık insan sistemlerini modellemeye çalışmanın geniş bağlamda ortaya çıktığını ve anket tekniklerinin kısıtlılığı yüzünden sonuçların dikkatlice yorumlanması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between knowledge management, innovation and competitive advantage, and whether these relationships are supported or not supported by information technology are examined. Parametric and non-parametric analyses were conducted to prevent potential deviation problems due to heteroscedasticity, outliers and small sample sizes over data collected from 61 companies operating in Turkey. At the end of the analysis, information technology and knowledge management were important in terms of disclosure of innovation but it seemed that information technology is a more important factor in terms of competitive advantage. At the same time, these relationships were re-analyzed in two categories using the employee turnover rate. These categories were identified as low turnover and high turnover rate. Further research for this part might be recommended. An additional survey analysis was conducted. In this analysis, the responses from 61 different companies were compared with the responses from one single company, and the actual situation was questioned as a result of personal perception, and whether such basic problems needed to improve itself was additionally discussed. It is important to note that such problems arise in the broad context of trying to model complex human systems and that the results should be carefully interpreted due to the limitations of survey techniques.