Kent, göç, sanat ve sanatçı ilişkisi
Urban, immigration, the relationship between art and artists
- Tez No: 472073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kentlerin oluşum sürecini toplumların yapısı derinden etkilenmiştir. Kentlerdeki değişim, yaşayış biçimleri ve düşünce yapıları, sanat yoluyla yansıtılmakta ve kalıcı hale gelebilmektedir. Göç, dini, iktisadi, sosyal ve diğer sebeplerden dolayı insan toplulukların hayatlarının tamamını veya bir bölümünü geçirmek için başka bir yere yerleşmek suretiyle yaptıkları coğrafi yer değişim hareketidir. Sanatçılar, yaşadıkları mekan olan kenti ve kent yaşamını konu alan sanat eserlerini yaratarak sanat alanında üretimde bulunurlar. Göç ise kentlerin bir parçasıdır ve sürekli bir dönüşüm halinde kentleri nüfus yönünden besleyerek devam etmektedir. Sanatçılar da bu dinamik dönüşümün farkına varıp bunu çeşitli metaforlara dönüştürürler. Bu çalışmada Göç ve Kent kavramının ortaya çıkışından sonra kentlerde uygulanan sanat yapıtlarının uygulama süreçleri ve sonrasında yaşananların sanatçılara ve sanata olan etkisi incelenmiş olup yöntem olarak kapsamlı kaynak taraması yanında sanatçıların kişisel görüşleri, değerlendirmeleri ve karşılaştırmaları örneklerle verilmişti
Özet (Çeviri)
Thestructure of society has deeplyaffectedtheformationprocess of thecity. Changes in thecity, life styleandthinkingstructurebeingreflectedthrough art and can becomepermanent. Migration can be defined as geographicalchanges in the form of actionwhichthehumansocietyhavetosettleforanotherplacetospendallorpart of theirlivesforvariousreasons (religious, economic, social). Artistscreateworks of art with urban issuesand urban life in whichtheyliveandtherebywouldhavemadeartisticproduction. Migration is part of thecityand form a continuoustransformation of thecity in terms of populationbyfeedingcontinues. Artistsarealsoconvert it to a variety of metaphors as aware of thisdynamictransformation. Inthisstudy, implementationprocess of theartworks in thecityaftertheemergence of Migration and Urban conceptandtheimpact of theexperimentsthatwere in a subsequentprocesstotheartistsandthe art havebeenexamined. Themethod of thestudy, comprehensive literatüre, personalopinions of the artist, assessmentscomparisonswithexampleshavebeendetermined