Modern sanat ve desen
  1. Tez No: 472074
  2. Yazar: OSMAN SELÇUK EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Neolitik dönemlerden başlayarak günümüze kadar desen insanoğlunun kendisi resimsel olarak ifade etmesinin temel aracı olmuştur. Sanatçılarca uzun bir dönem boyunca daha çok hazırlık eskizi olarak ele alınan desen özellikle 19.yüzyılın ikinci yarısından sonra başlı başına bir sanat eseri olarak görülmeye başlamıştır. Diğer bir deyişle önceleri desen, henüz bitirilmemiş, değişmekte ve değişebilecek olanın ifadesi kabul edilmekteyken modernite ile başlayan süreçte günümüzde komple bir sanatsal ifade şeklini almıştır. Meydana getirilmesindeki sürecin yalınlığı ve kullanılan malzemelerin basitliği deseni herkesin kolayca ulaşabildiği ve kendini ifade edebildiği bir sanatsal form haline getirmiştir. Bu anlamda yaratıcı süreci yakalamanın en direk ve arabulucusuz yolu olmasından dolayı desen, kavramsal sanat uygulamalarında da kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting from neolithic ages till today drawing has been a fundamental way of artistic expression for the mankind. Drawing which has been seen by the artists as a preparatory sketch for a long period time, has started to be perceived as a complete artwork especially by the second half of the 19th century. In other terms while drawing was once being perceived as an expression of the unfinished,the changing and the to-be-changed, it became a complete form of artistic expression with the onset of the modernity. By the purity of its creation process and with the simplicty of the materials used drawing has become an artistic form of expression which can be accessed and used by many. As a result drawing is also being utilised in conceptual artworks since it is the most direct way of the creative process without the need for an intermediator.