Atipik sözleşmeler ve uygulanacak hukuk
Atypical contracts and applicable law
  1. Tez No: 472082
  2. Yazar: MUHAMMED KİOMERS GANBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sözleşmeler hukukunun özel borç ilişkileri bahsini oluşturan meselelerden biri de kanunlarda düzenlenmemiş atipik sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler, sözleşme özgürlüğünün bir yansıması olarak bugün modern hukukta kabul edilmekte ve incelenmektedir. Atipik sözleşmelerin gruplandırılması ve uygulanacak hukuk kurallarının tespiti meselesinde doktrinde birçok farklı fikir ortaya konulmaktadır. Bu çalışmada atipik sözleşmelerin, sözleşme özgürlüğü ve sözleşmeler hukukuyla bağlantısı incelendikten sonra, bahsi geçen fikirler irdelenmiştir. Akabinde, uygulanacak hukuk kurallarının tespiti noktasında yargı içtihatlarının (özellikle Yargıtay kararları özelinde) nasıl bir yol izlediği incelenmiştir. Nihayet, sözleşmelerin yorumlanması ve boşluklarının doldurulması en az uygulanacak hukuk kuralları kadar önem arz ettiğinden; atipik sözleşmelerin yorumlanması ve boşluklarının tamamlanması meselesi de ayrıca ele alınmıştır. Çalışma boyunca farklı doktrinlerdeki farklı fikirler ve bunların yargı içtihatlarına etkileri gösterilmeye gayret edilmiştir. Bu yolla teorik kalan tartışmaların uygulamaya etkisi de gösterilmek istenmiştir. Zira atipik sözleşmeler her ne kadar kanunlarda düzenlenmemişse de kanunlarda düzenlenen sözleşmelere oranla uygulamaları daha fazla olup, uygulamalarının teori ışığında anlaşılması da şarttır. Ne var ki bu yapılırken tek tek bu nevi sözleşmelerin incelenmesi gibi bir yol çalışmanın amaç ve kapsamını aşacağından benimsenmemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the issues of specific contractual relations in contract law is innominated (unnamed) contracts that are not regulated by law. These contracts are accepted and examined in modern law today as a result of the freedom of contract. The doctrine argues many different ideas for grouping innominated (unnamed) contracts and in determining which the rules of law to be applied to these types of contracts. In this study, after discussing innominated (unnamed) contracts as a matter of contractual freedom and contractual law, these ideas are discussed. Then, the precedent of the Supreme Court for which the rules of the law to be applied to innominated (unnamed) contracts is examined. Finally, since the interpretation of the contracts and the filling of the gaps in the contracts are as important as the rules of the law to be applied at least, the interpretation of innominated (unnamed) contracts and the filling of the gaps are also discussed. Throughout the study, different ideas in doctrines and the precedentis shown. In this way, it is desired to show the effect of the theoretical discussions on the application because innominated (unnamed) contracts, even if they are not regulated by the codes, are much more practiced than contracts regulated by the codes, and their practice must be understood in theory. However, to not exceed the purpose and scope of working, each examples for innominated (unnamed) contracts are not examined individually.