Günümüz Türk sanatı renk ve figür ilişkisi
Contemporary Turkish art color and figure relation
  1. Tez No: 472083
  2. Yazar: ALİ ÖZHİLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türk resminin geçmiş tarihlerindeki gelişim ve değişim skalasına bakılacak olursak, o dönemlerdeki sosyo-ekonomik alandaki statüden dolayı hep Batı etkisinde kalmıştır. Batıdan alınan tarzlar ve gelişim etkileri azda olsa kendi kültürümüz doğrultusunda uygulanıp yeni sentezler ortaya çıkmıştır. Ama geçmiş dönemlerdeki Batı hayranlığının bir furya haline gelmiş olmasından dolayı kendi gelişimimizi etkilemiştir. Neyse ki günümüz Türk resmi o furyadan sıyrılıp kendi gelenek ve göreneklerimiz doğrultusunda ilerleme göstermiştir. 1990 sonrası sanat camiasında eski olan tarzın ve ideolojinin geride bırakılıp, yeni tarz ve üslup arayışına girilmesi o dönemin bariz özelliğidir. Geçmiş dönemlerde yapılan geleneksel sanat türleri ile modern yaşamın izleri birbiri içinde yoğrularak yeni üsluplar ortaya çıkarılmıştır. Bu tutum amacına olduğundan fazlasıyla ulaşıp çok çeşitlilik olarak nitelendirilmiştir. Teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerin de sanata olduğundan daha fazla katkısı olmuştur. Yabancı dillerde yazılan kitapların Türkçeye çevrilmesi, Bianellerin, Trianellerin eskiye nazaran ülkemizde daha fazla oluşu sanatın dilini geliştirmiştir. Artık sanatçıların çoğu bir araya gelerek ortaklaşa sanat işleri yapmışlar ve resim sergileri açmışlardır. Bu da sanatın en sağlam duruşu niteliğindedir. Türk resim sanatına uluslararası bir dil kazandırılmıştır. 1990 sonrası Türk Sanatında; figüratif eğilimlere, kavramsal soyut eğilimlere, renk ve farklı tekniklerin uygulanmasında üslup ve yeni yaklaşımlara Türk sanatçılardan örnekler ve eserleri hakkında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
If we look at the development and change scale of the Turkish image in the past history, it always remained Western influenced by the status in the socio-economic area at that time. From Western-style effects and development of new synthesis were implemented in line with our own culture, though. But in the past period due to the admiration of the West has become a fury has affected our own growth. Fortunately, contemporary Turkish art has evolved from that fury and has progressed in the direction of our own traditions and customs. The fact that the old style and ideology of the post-1990 art community is left behind and the search for a new style and style is the obvious feature of that period. The traditional art forms made in the past periods and the traces of modern life have been mixed together and new styles have been revealed. This attitude is more than enough to reach objective was described as very diverse. Innovations brought by technology have also contributed much to art. The translation of the books written in foreign languages into Turkish and the fact that the Biennials and Trianels are more in our country compared to the past has improved the language of art. Nowadays, most of the artists have come together and collaborated in art works and opened painting exhibitions. This is the most robust stance of art. An international language has been gained to the Turkish Art. In Turkish art after 1990; figurative tendencies, abstract conceptual trends, colors and styles and different techniques in the implementation of new approaches and examples of Turkish artists are given about the works.