The effect of ERP systems on internal control systems in revenue process of manufacturing companies
ERP sistemlerinin iç kontrol sistemleri üzerindeki etkisinin imalat firmalarının gelir süreclerinde incelenmesi
- Tez No: 472095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ULUCAN ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı ERP Sistemleri ile iç kontrol sistemleri arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Bu bağlamda ERP sistemlerinin iç kontrol yapısındaki etkisi organizasyonların gelir süreçlerinde incelenmiştir. Çalışmada İlk olarak ERP Sistemleri, iç kontrol sistemi ve gelir süreçleri hakkında teorik bilgi verilmiş, konu ilgili olarak gerçekleştiren önceki çalışmalar incelenmiştir. Metodoloji olarak anket yöntemi seçilmiştir. Anket değerlendirilmek üzere üretim/ imalat sektöründe faaliyet gösteren BIST firmalarının iç denetim departmanlarına gönderilmiştir. İç denetim müdürleri/kıdemli denetçilerden ERP sistemlerinin COSO Framework'e uyumlu 29 adet kontrol hedefini karşılamadaki etkinliklerinin değerlendirilmesi istenmiştir. Çalışma sonucunda ERP sistemlerinin genel olarak kontrol hedeflerinin büyük bir çoğunluğunu karşılamada etkili olduğu, bu bağlamda iç kontrol sistemine olumlu katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between ERP Systems and internal control systems. In this context, the impact of ERP systems on internal control is examined in the revenue cycle of organizations. In the study, firstly the theoretical information about ERP Systems, internal control system and revenue processes were given and related previous studies were examined. The survey method was chosen as the research methodology. The questionnaire was sent to the internal audit departments of the BIST companies operating in the manufacturing / manufacturing sector. Internal audit managers / senior auditors were asked to evaluate the effectiveness of ERP systems in meeting the 29 control objectives that are compatible with the COSO Framework. As a result of the study, ERP systems are found to have a positive impact on the internal control system in that they have a significant positive impact on the majority of the control objectives.