Büyük verinin iç denetim üzerindeki etkisi: Irak örneği
The impact of big data on internal audit: The Iraq example
- Tez No: 823042
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BEZİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, 2018 yılı esas alınarak sektör analizi yöntemi temelinde Irak Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirket ve bankalar incelenerek (Irak'taki altı sektörle sınırlı olduğu göz önünde bulundurularak toplamda 102 gözlemle) nihai örneklem elde edilmiştir. Sektör analiz yöntemi olarak; Irak Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören ve Büyük Veri rekniklerini uygulayan 102 adet şirket ve 6 sektörden oluşan bir örneklem üzerinde, değişkenler arasındaki doğrusal ilişkiyi göstermek için; Pearson Korelâsyon Matrisi ve birden fazla bağımsız değişken arasındaki ilişkiyi incelemek ve etki düzeylerini belirlemek amacıyla; Çoklu Regresyon Modeli kullanılmıştır. İç denetimin bir unsuru olarak büyük veri teknikleri ile etkin bir denetim ortamının oluşturulabilmesi için çalışmanın sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermiştir. İç denetim bileşenlerinden biri olan Büyük Veri tekniklerinin iç yönetim ile dış taraflar arasında etkin ve güvenilir iletişim kanallarının sağlanması konusunda çalışmanın sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermiştir. Büyük Veri riskleri kabul edilebilir bir düzeye indirebilme yeteneği ile ilgili olarak, çalışmanın sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermiştir. Şirketlerde Veri güvenliği ve güvenilirliğini sağlamak için tüm Büyük Veri kullanımının yaygınlaştırılması ve özellikle Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ve Sistem Uygulama ve Ürünleri (SAP) olmak üzere karar verme sürecinde Büyük Veriye (Big Data) daha fazla önem verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to analyze the effect of using specific data techniques on the effectiveness of internal control of companies traded in the Iraq Stock Exchange for the period (2018), out of 102 companies traded which are distributed in six sectors traded institutions, the researcher could collected data using the statistical approach to calculate the correlation coefficient and rogation than can describe the phenomenon. Most studies refer to the recommends that need to expand the smeller data's technologies to maintain the security and reliability, and to rely on big data technologies in the processes of rationalizing decisions, especially the technology of enterprise resource planning systems (ERP) , the technology of applying the system , products (SAP), the need to follow both The Capital Market Authority, Central Bank, government institutions are acquainted with developments in the field of big data technologies, and registered companies are required to apply them.Finally, the researcher indicates that there is a statistically significant positive effect of the application of big data methods on the ability to reduce risks to an acceptable level. There is a significant positive effect of the application of big data methods on the effectiveness of the control environment. Likewise, and there is a significant positive effect of the application of big data methods on providing effective communication channels between internal departments and some of them, and with external parties. The study recommends the need to expand the use of all big data technologies to maintain the security and reliability of data within the facilities, and to rely on big data technologies in the processes of rationalizing decisions within the institutions, especially the technology of enterprise resource planning systems (ERP) and the technology of applying the system and products (SAP), and the need to follow both The Capital Market Authority, the Central Bank, and government institutions are acquainted with developments in the field of big data technologies, and registered companies are required to apply them.