İnsan iradesinin kader (Yazgı) kavramı üzerinden incelenmesi: William Shakespeare'in Macbeth oyunundaki Macbeth ve Lady Macbeth karakterleri
The examination of human inference through the concept of fate (Fate): William Shakespeare's Macbeth and Lady Macbeth characters in the Macbeth game
  1. Tez No: 472098
  2. Yazar: EMRE YEŞİLÖZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyunculuk Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada 'İnsan İradesinin Kader (Yazgı) Kavramı Üzerinden İncelenmesi : William Shakespeare'in Macbeth Oyunundaki Macbeth ve Lady Macbeth Karakterlerinin Karşılaştırılması' konu başlığı altında insanlık tarihi boyunca devam eden ve net bir sonuca varılamayan 'kader mi yoksa irade mi?' sorunsalı üzerinde durulmuştur. Bu çalışma birbirinden farklı görüşteki bilim insanlarının fikirleriyle tartışılarak William Shakespeare'in Macbeth oyunundaki Macbeth ve Lady Macbeth karakterlerinin karşılaştırılmasıyla birlikte örneklendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır ki bunlar sırasıyla Literatür Taraması , Veri ve Yöntem , Bulgular Tartışma ve Sonuç bölümleridir. Literatür taraması bölümünde çalışmanın ana konusunu oluşturan 'irade ve kader' kavramlarıyla ilgili şu ana dek yapılmış yerli ve yabancı çalışmalar arasından tezin amacına en yakın olarak bulunan sonuçlar listelenmiştir. İncelenecek metnin yazarı olan William Shakespeare'in hayatına dair yapılan girişin ardından döneme genel bir bakış yapılmış ve Macbeth eseriyle ilgili açıklama bölümünün akabinde çalışmanın ana hatlarını oluşturan kavramların hangi anlamda kullanıldığı belirtilerek bu kavramlarla ilgili günümüze dek yapılan tartışmalar bilim felsefesi , ahlak felsefesi ve din felsefesi ele alınarak belirtilmiştir. Son olarak metindeki cadıların kader kavramıyla olan ilişkisi ifade edilmiştir. Veri ve Yöntem bölümünde karakterlerin metnin başından sonuna dek içinde bulundukları psikolojik durumlar Amerikan Psikologlar Birliği (APA) tarafından yayımlanan Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı'na uygun olarak , metnin okuyucuya sunduğu kadarki veriler ortaya konarak ispat edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, 'The Examination of Human Inference through the Concept of Fate (Fate): Macbeth and Lady Macbeth in William Shakespeare's Macbeth Game Comparisons of Characters continued throughout the history of mankind under the topic heading ' On the question of 'destiny or willpower' who can not achieve a clear result? It focused. This work is based on the ideas of scientists from different viewpoints Macbeth and Lady Macbeth in William Shakespeare's Macbeth game With the comparison of the characters. The study consists of five main sections, Literature Review, Data and Methods, Findings Discussion and Conclusion. In the literature review section, the 'will and fate' Among the domestic and foreign studies that have been made so far on the concepts of The closest possible results are listed. The text to be reviewed is the author An overview of the turn after the introduction of William Shakespeare's life And the main part of working on the Macbeth piece of explanation By specifying the meaning of the concepts that make up the lines Related controversial discussions on science philosophy, moral philosophy and philosophy of religion . Finally, the relationship of the texts with the concept of destiny . In the Data and Method section, the characters end up in the text The psychological states they are in are identified by the American Psychological Association (APA) In accordance with the published Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, The text tried to be proved by putting forth the data given to the reader