Kurumsal performans karnesi ve enerji sektöründe bir uygulama
Balanced scorecard and an application in an energy company
- Tez No: 472100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde işletmelerin rekabet etmek zorunda olduğu karmaşık pazar yapısı; işletmeleri, hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmada kullanacakları yöntemleri en iyi şekilde belirlemeye itmektedir. Kurumsal performans karnesi, performans değerleme sistemleri arasında öne çıkan uygulamalardandır. Kurumsal performans karnesi kurumların başarısını değerlendirirken sadece finansal performans ölçütlerini değil aynı zamanda finansal olmayan performans ölçütlerini de kullanmayı amaçlamaktadır. Kurumsal performans karnesi, finansal boyut, müşteri boyutu, iç iş süreçleri boyutu, öğrenme ve gelişme boyutu olarak prensipte dört perspektife sahiptir. Bu çalışmada Kurumsal performans karnesi hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kurumsal performans karnesinin teoride geçen uygulama adımları anlatılmıştır. Son bölümde ise teorik olarak incelenen kurumsal performans karnesinin bir enerji şirketine uygulanması anlatılacaktır. Uygulama sürecinde takip edilecek adımlar ve başarı faktörleri detaylı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, companies have to compete within complex market structures, that forces companies to set their strategic targets and the performance management methodology with the most efficient way. Balanced Scorecard methodology is one of the most common performance measurement systems. BSC aim to evaluate the success of companies not only the non-financial dimension, but also the financial dimension. BSC has four perspectives which are financial perspective, customer perspective, internal process perspective, learning and growth perspective. In this thesis, general information about BSC is given by introducing the characteristics and dimensions of BSC. In the second section of the thesis, theory of implementation steps of the BSC are reviewed. In the last section, implementation of BSC in an energy company are explained and BSC implementation steps and the success factors of implementation are examined.