Suriyeli mülteci krizinin ardından İstanbul'daki Afrikalı göçmenlerin durumu
The plight of African migrants in İstanbul in the wake of the Syrian refugee crisis
  1. Tez No: 472170
  2. Yazar: ZULKARNAIN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma İstanbul'daki Afrikalı göçmenlerin yaşam durumuna Suriyeli mülteci krizinin etkilerini değerlendirmeyi amaçlar. Bu bağlamda, bu çalışma Suriyeli mülteci krizi ile ortaya çıkan yeni Türk göçmen rejiminin başlattığı fırsatları ve zorlukları incelemekte ve bunun Afrikalı göçmenler için ne gibi imkânlar sağladığını araştırmayı arzu etmektedir. Bu çalışmanın önemi, Türkiye'de Afrikalı göçmenler ve sığınmacılara yönelik çok az çalışma bulunduğundan kaynaklanmaktadır. Nitekim Suriyeli mülteci krizi ve burada oluşturulan yeni göç kanunları ve politikaları konusundaki bu çalışma böyle bir çabanın ilklerinden birini temsil etmektedir. Çalışmanın bulguları, şimdiye kadar Afrikalı göçmenlerin durumunu ön plana çıkaran savunma mekanizmasının Suriye krizinin gölgesi altında düğümlendiğine işaret ediyor. Yine, Afrikalı göçmenler için sosyal hizmetlere erişim imkânları, istihdam piyasasına erişimin daha kısıtlı hale gelmesiyle neredeyse aynı kaldı. Benzer şekilde, barınma maliyeti arttı ve Afrikalı göçmenleri için barınma sıkıntısına neden oldu.
Özet (Çeviri)
This study undertakes to evaluate the impact of the Syrian refugee crisis on the living condition of African migrants in Istanbul. In this regard, the study seeks to examine the opportunities and the challenges that the new Turkish immigration regime occasioned by the wake of the Syrian refugee crisis provides for African migrants. The relevance of this study stems from the fact that very little study is available on African migrants and asylum-seekers in Turkey. Indeed, within the context of the Syrian refugee crisis and the new immigration laws and policies generated therein, this study represents one of the first of such an effort. The findings of the study point to the fact that advocacy mechanism which hitherto helped in bringing to fore the plight of African migrants have been shuttered in the shadows of the Syrian crisis. Again, opportunities for access to social services for African migrants have remained virtually the same with access to the labour market becoming more restricted. Similarly, the cost of housing has increased and sparked a shelter challenge for African migrants.