Tıbbi cihaz sektöründe bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları; Medtronic Medikal firması örneği
Integrated marketing communication efforts in medical device industry; Example of Medtronic Medical technology company
  1. Tez No: 472184
  2. Yazar: YAŞAR MEHMET BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; modern pazarlama anlayışı içerisinde yer alan bütünleşik pazarlama iletişimi konusu ve pazarlama iletişimi faaliyetleri incelenmiştir. Geleneksel pazarlama faaliyetlerinin yetersiz kalması sebebiyle firmalar pazarlamaya yeni bir anlayış getirmek zorunda kalmış ve tek taraflı pazarlama faaliyetlerinden vazgeçerek diyalog unsurunun ve iletişimin ön plana çıktığı bir pazarlama karması kullanmaya başlamışlardır. Pazarlama iletişimi faaliyetleri olarak da adlandırılan bu çabalar, firmalara sert rekabet koşulları içerisinde fark edilme, pazar paylarını koruma veya artırmanın yolunu açmıştır. Tezin ilk bölümü teorik kısım olup, sayılan bu kavramların tanımlanması ve açıklanması hususlarını ihtiva etmektedir. İkinci kısımda ise inceleme konusu olan Medtronic Medikal Firmasının da içerisinde yer aldığı tıbbi cihaz sektörü analiz edilmiştir. Son bölümde ise Medtronic Medikal Firmasının pazarlama karması elemanlarından ne şekilde faydalandığı anlatılmıştır. Firmanın uluslararası alanda faaliyet gösteren ve sektörün öncü firmalarından biri olması; çalışmanın değerini artırmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Pazarlama İletişimi, Bütünleşik Pazarlama, Tıbbi Cihaz.
Özet (Çeviri)
In this study, integrated marketing communication ,which is under the title of modern marketing, and its activities has been examined. By the insufficieny of traditional marketing activities, companies started to search for a new perspection to marketing. They decided to focus on communication based marketing acitivites instead of one sided marketing acitivites. Those activities which are described as marketing communication acitivities, make companies more effective and stronger against the competititive market circumstances and difficulties. The first part of this study includes explanations of those terms. The second part includes analyze of medical device industry. In the last part integrated marketing communication activities of Medtronic Medical Technology Company ,which is internationally in business inside Medical Device Industry, has been explained. KEYWORDS: Marketing communication, integrated marketing, medical device.