Genç işsizliği sorunu:Türkiye-AB karşılaştırması
The youth unemployment problem:Turkey-EU comparison
  1. Tez No: 472190
  2. Yazar: HİCRAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ÇONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Eğitimli işsizlik günümüzde gençler arasında yaygınlaşan ve çözüm üretilmesi gereken önemli bir sorundur. Genel olarak işsizlik Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin değil, gelişmiş AB üyesi ülkelerin veya pek çok gelişmiş dünya ülkelerinin de en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Türkiye OECD ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında diplomalı işsizlerin yüksek düzeyde olduğu bir ülke olarak dikkat çekmektedir. Türkiye'de işsizliğin azaltılmasında eğitimin rolü büyüktür. İşsizlik sorunu için yapılan çalışmalar, işsizliği bir miktar azaltmaya yönelik adımlar atılmasını sağlasa da işsizliğin tam olarak bir çözüme kavuşturulması sağlanamamıştır. İşsizlik konusunun gündeme gelmesinin sebebi işsizliğin toplumsal ve ekonomik etkileridir. İşsizliğin özellikle topluma olan ekonomik etkisi büyük önem taşımaktadır. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesine bakılırken değerlendirilen en önemli ölçütlerden biri de eğitimdir. Eğitim tüm ülkeler açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar eğitim ile işsizlik arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Öyle ki eğitim, işsizlik riskini düşürerek ekonominin geneline olumlu bir katkıda bulunmaktadır. Eğitimle ilgili yanlış kararlar pek çok ciddi sonuçlara neden olabileceği gibi eğitime yapılan doğru yatırımlarda büyümeyi destekleyerek daha fazla iş potansiyeli yaratabilir. Çalışmada eğitim ile işsizlik arasındaki ilişki değerlendirilmiş olup, eğitimli genç işsizliğe neden olan faktörler ve ortaya çıkan ekonomik sosyal ve toplumsal sorunları ve bu sorunları önlemek için uygulanan ekonomi politikaları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye ile Avrupa Birliği eğitimli işsizliğin karşılaştırmasına yer verilmiştir. ANAHTAR KELĠMELER: ĠĢsizlik, Genç ĠĢsizliği, Aktif ve Pasif Ġstihdam Politikaları.
Özet (Çeviri)
Educated unemployment is an important problem that is becoming widespread among young people today and needs to be solved. In general, unemployment has become one of the most important problems of developing EU countries, as well as developing countries, as well as developing countries like Turkey. Turkey stands out as a country with a high level of diplomatic unemployment among OECD and European Union countries. The role of education in reducing unemployment in Turkey is great. Studies on the unemployment problem have made it possible to take some steps towards reducing unemployment, but it has not been possible to get a complete solution to the unemployment.The reason for the unemployment issue is the social and economic effects of unemployment. The economic impact of unemployment, especially the collective, is of great importance. Education is one of the most important criteria evaluated when looking at the level of development of an country. Education is of great importance for all countries. Studies show that there is a link between education and unemployment. So much so that education has a positive impact on the overall economy by lowering the risk of unemployment. Misconceptions about education can lead to many serious consequences, as well as creating more business potential by supporting the growth of educated right investments. The relationship between education and unemployment in the study has been assessed and the factors causing the educated youth unemployment and the economic social and social problems that have arisen and the economic policies applied to prevent these problems have been examined. The last part of the study included the comparison of Turkey and European unemployed unemployed. KEY WORDS: Unemployment, Youth Unemployment , Active and Passive employment policies