Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de genç işsizlik sorunu
Youth unemployment issue in Turkey during the harmonization process to European Union
  1. Tez No: 277741
  2. Yazar: LEVENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Günümüzde, ?genç işsizliği? sorunu, sadece Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin değil, gelişmiş Batı toplumlarının dahi en önemli sorunu haline gelmiştir. Bu anlamda, nasıl ki genel olarak işsizlik olgusu, küresel bir sorun olarak kabul ediliyorsa, gençlerin işsizliği de aynı paralellikte küresel bir sorun olarak görülmektedir. Bir ülke nüfusunun yatırım yapılabilirliği en üst seviyede bulunan kesimi olan gençlerine, bugünden gerekli olan yatırımları yapmayan ülkeler, sadece bugünün sorunlarıyla değil, ileriye dönük çok önemli sosyal, ekonomik ve demografik sorunlarla da baş etmek zorunda kalacaktır.Türkiye'de gençlerin işsizliği, tüm boyutlarıyla birlikte karmaşık ve kompleks bir yapı sunmaktadır. Bu denli kapsamlı bir sorunun, temel nedenlerinin ortaya konması ve bu nedenleri ortadan kaldırabilecek çözüm mekanizmalarının geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde, genç işsizlik sorununun çözümü için hiçbir şey yapılmadığını iddia etmek haksızlık olacaktır. Ancak şu da çok net bir şekilde bilinmelidir ki, sorunun çözümüne yönelik olarak ortaya konan çaba kesinlikle yeterli değildir. Dolayısıyla, bir ülkenin tarihinde yalnızca bir kere karşılaşabileceği bir durum olan ?demografik fırsat penceresi?, şu an için hala açık bulunan Türkiye'de sorunun detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve çözümü için gerekli olan reformların bir an evvel hayata geçirilmesi gerekmektedir.Bu çalışma, Avrupa Topluluğu İstatistik Ofisi ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerini esas alarak, Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasında karşılaştırmalı demografik ve sosyo-ekonomik analiz sunmakla birlikte; AB'ye uyum sürecinde bulunan ülkemizde genç işsizlik sorununun temel nedenlerini nüfus, eğitim ve işgücü piyasası yapısından kaynaklanan sorunlar çerçevesinde detaylı bir şekilde tespit etmiş ve bu tespitlere yönelik çözüm önerileri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
?Youth unemployment? problem has become one of the most important problems of developing countries like Turkey and developed nations of the West as well. In this manner, while unemployment matter is seen as a global problem, youth unemployment is also seen as a global problem too. Those countries which do not invest in their younger generations who are at the highest levels for investment opportunity compared to other layers of their population, will have to challenge not only with today?s problems but also future social, economic, and demographic problems as well.Youth unemployment in Turkey bears a sophisticated and complex structure with its existing dimensions. Moreover, defining fundemental causes of the extensive problem and developing necessary actions to overcome the problem are also crucial. It would be unfair to state that there have not been any efforts to solve youth unemployment problem in Turkey. Yet, the efforts are not enough for sure. Therefore, a detailed analysis of the problem should be done and necessary reforms should be put into practice when it is still time and that ?demographic opportunity gate? which comes once in lifetime of countries? history is open for Turkey.While this study presents a comparative analysis of labor market data among European Union Countries and Turkey by using European Community Statistical Office and Turkish Statistical Institute sources, it also gives basic reasons of youth unemployment problem in Turkey with respect to issues related to structure of population, education and labor market. The study also proposes suggestions towards defined findings.