Tüketicilerin satın alma niyetinde sosyal medya pazarlmasının etkisi ve facebook üzerinde bir uygulama
The impact of social media marketing on consumers purchase and an application on the facebook
- Tez No: 472196
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÇAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal medya, günümüzde teknolojinin sürekli değişmesi ile orantılı olarak yeni iletişim mecralarının güncellenmesi sonucunda internetin yeni bir hal almasını sağlamıştır. Artan rekabet koşulları ve farklılaşan tüketici tercihleri karşısında hedef kitleye çabuk ve doğru bir biçimde ulaşmak isteyen firmalar için fırsat yaratan sosyal medya, firmaların pazarlama iletişimi unsurlarından biri haline gelmiştir. Sosyal medya araçları sayesinde paylaşılan her türlü içerik, tüketici davranışını ve sosyal medya pazarlamasını şekillendirmektedir. Sosyal medyadaki kullanıcı veya firma tarafından oluşturulmuş içeriklerin, kişilerin satın alma kararlarında büyük etkisi bulunmaktadır. Bu çalışma, sosyal medya pazarlamasının tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisini ve tüketicilerin demografik özellikleri ile olan ilişkisini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışmanın literatür bölümünde; sosyal medya pazarlaması ve tüketici davranışları ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; sosyal medya pazarlamasının tüketici davranışlarına olan etkisini tespit etmek amacıyla bir anket hazırlanmış ve bu anket sosyal medya kullanıcıları tarafından cevaplandırılmıştır. 283 sosyal medya kullanıcısının verdiği cevaplar sonucunda ortaya çıkan veriler SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, ulaşılan bulgular sosyal medya pazarlamasının tüketici davranışları üzerinde etkili ve bazı demografik değişkenler bakımından farklılıklar olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Medya, Tüketici Davranışları, Sosyal Medya Pazarlaması
Özet (Çeviri)
Social media has allowed the internet to become new as a result of the updating of new communication channels in proportion to the constant change of technology. Social media, which creates opportunity for companies that want to reach the target group quickly and correctly in the face of increasing competition conditions and differentiated consumer choices, has become one of the marketing communication elements of the companies. All content shared through social media tools shapes consumer behavior and social media marketing. The content created by the user or company in social media has a great effect on the purchasing decisions of the people. This study aims to reveal the relationship between social media marketing and consumer buying behaviors and demographic characteristics of consumers. In the literature section of the study; Social media marketing and consumer behavior. In the research section; A questionnaire was prepared to determine the effect of social media marketing on consumer behavior and this questionnaire was answered by the users of social media. The results of 283 social media users were analyzed using SPSS packet program. In conclusion, findings show that social media marketing is different in terms of consumer behavior and some demographic variables. KEY WORDS: Social Media, Consumer Behaviour, Social Media Marketing