Sosyal medya fenomenleri ile parasosyal ilişkinin ve tüketici mimikrinin davranışsal etkileri
Behavioral effects of social media fenomens, parasocial interactions and consumer mimicry
  1. Tez No: 979287
  2. Yazar: FATMAGÜL PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ERDOĞAN YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda sosyal medya pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline gelen fenomen pazarlaması işletmeler için önemini giderek arttırmaktadır. Fenomenlerin sayı ve türleri artarak özellikle niş markaların büyümelerine olanak sağlayan fenomen pazarlamasının tüketici davranışlarına etkisi konusunda araştırmalarda artış göstermiştir. Güven unsurunun ön planda olduğu fenomen tüketici ilişkisinde farklı faktörlerinde etkili olduğu görülmektedir. Bunlardan biri parasosyal ilişkidir. Parasosyal ilişki tüketici mimikri davranışına neden olabileceği gibi, mimikri aracılığı ile satın alma niyetlerini etkileyebilir. Ayrıca fenomenler genellikle öneriler yoluyla takipçilerini arttırmaktadır. Parasosyal ilişki ve tüketici mimikrinin takipçinin fenomenleri önerme niyetinde etkisi de olabilmektedir. Bu çalışmada sosyal medya fenomenleri ile takipçileri arasındaki parasosyal ilişkinin tüketici mimikrine etkisi ve bu iki değişkenin satın alma niyetine ve takipçilerin fenomeni önerme niyetine etkisi incelenmiştir. Ayrıca tüketici mimikrinin parasosyal ilişkinin tüketicinin davranışsal sonuçlarına etkisindeki aracılık rolü ve cinsiyetin bu ilişkilerdeki düzenleyici rolü araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre parasosyal ilişki ile tüketici mimikri, parasosyal ilişki ile takipçilerin satın alma niyeti ve fenomenleri önerme niyetleri, tüketici mimikri ile takipçilerin satın alma niyetleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Tüketicilerin mimikri davranışının sosyal medya fenomenleri ile takipçileri arasındaki parasosyal ilişki ile takipçilerin fenomenlerin önerdiği ürünleri satın alma niyetine etkisinde aracı rolü bulunmaktadır. Cinsiyetin ise sadece sosyal medya fenomenleri ile takipçileri arasındaki parasosyal ilişkinin takipçilerin fenomenlerin önerdiği ürünleri satın alma niyetine etkisinde düzenleyici rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number and types of phenomena have increased, and research on the impact of phenomenon marketing on consumer behavior, which allows niche brands to grow, has increased. It is seen that different factors are effective in the phenomenon-consumer relationship where the element of trust is at the forefront. One of these is the parasocial relationship. The parasocial relationship can cause consumer mimicry behavior as well as affect purchase intentions through mimicry. In addition, fenomens often increase their followers through recommendations. Parasocial relationship and consumer mimicry may also have an impact on the followers intention to recommend fenomens. This study examines the effect of the parasocial relationship between social media fenomens and their followers on consumer mimicry and the effect of these two variables on purchase intention and followers' intention to recommend the fenomen. In addition, the mediating role of consumer mimicry in the effect of parasocial relationship on consumer behavioral outcomes and the moderating role of gender in these relationships were investigated. According to the research results, significant relationships were found between parasocial relationship and consumer mimicry, between parasocial relationship and followers' purchase intention and intention to recommend phenomena, and between consumer mimicry and followers' purchase intention. Consumers' mimicry behavior has a mediating role in the effect of the parasocial relationship between social media fenomens and their followers on the followers' intention to purchase the products recommended by the fenomens. Gender has a moderating role only in the effect of the parasocial relationship between social media fenomens and their followers on the followers' intention to purchase the products recommended by the fenomens.