Son Tunç Çağı'nda Akhisar ve çevresi (Hastane Höyüğü kazı sonuçlarının da katkılarıyla)
Akhisar and its enviroment in the Late Bronze Age (Contributions to Hastane Höyük excavation results)
  1. Tez No: 472237
  2. Yazar: DERVİŞ ÇELEPKOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Akhisar ve çevresinin Son Tunç Çağı'yla bağlantılı arkeolojik çalışmaların sonuçlarının bir araya getirilerek değerlendirilmesini amaçlayan bu çalışmaya bölgenin genel coğrafi özellikleri, araştırmaların tarihçesi ve farklı amaçlar için yapılmış olsa da seyyahların yöre hakkında verdiği bilgiler derlenerek başlanmıştır. Son Tunç Çağı'yla ilgili olarak daha çok David French, Rafet Dinç ve Engin Akdeniz'in çalışmalarından faydalanılmıştır. Bu kapsamda konumuz olan dönemle ilgili buluntuların saptandığı sekiz höyük ele alınmıştır. Bunlardan birisi olan, Akhisar ilçe merkezindeki Hastane Höyüğü'nde kazı çalışmaların da yapılıyor olması şüphesiz bu merkezi ön plana çıkarmaktadır. Her höyüğün konumu, araştırmaların tarihçesi, SİT durumu, SİT ilan edildiyse ilgili kurul tarihi belirtilmiştir. Höyük buluntularının katalogla ilgili teknik bilgileri verilmiş, özellikle seramik profilleri çağdaşı olan diğer Batı Anadolu merkezleriyle karşılaştırılmıştır. Böylece, bulunduğu coğrafya dolayısıyla Ege'nin kuzey-güney kesimleri arasında bağlantıyı oluşturan Akhisar'da Batı Anadolu'daki pek çok merkezde ele geçen seramiğe benzer buluntulara sahip olduğu anlaşılmıştır. Son Tunç Çağı, Batı Anadolu'ya bir taraftan Myken, diğer taraftan Hitit uygarlığının ilgisinin arttığı bir dönem olduğundan, doğrudan olmasa bile Batı Anadolu hakkında bilgi veren Hitit yazılı metinlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Protohistorya, Akhisar, Thyateira, Hastane Höyüğü, Son Tunç Çağı.
Özet (Çeviri)
In this study, Akhisar and its environs aimed to bring together the results of archaeological studies related to the Late Bronze Age in detail and the general geographical characteristics of the region, the history of the researches and the information given by the travelers about the region were collected. In relation to the Late Bronze Age, David French, Rafet Dinç and Engin Akdeniz have benefited from their work in the region. In this context, eight mounds (höyüks) where the finds related to the period were found were examined. One of these mounds is the Hastane Höyük which is located in the Akhisar district center and the fact that excavations are being carried out here is a priority here. The location of each mound, the history of the investigations, the state of the SİT, and the date of the relevant committee if it is declared SIT. It is understood that Akhisar, which forms the connection between the north and south parts of the Aegean Region due to its geography, has finds similar to ceramics found in many centers in Western Anatolia. Since the Late Bronze Age is a period of increasing interest of the civilizations of Mycenaean and Hittite to Western Anatolia, the evaluation of Hittite written texts informing about Western Anatolia, even if not directly, was made. KEYWORDS: Protohistory, Akhisar, Thyateira, Hastane Höyüğü, Late Bronze Age.