Hayat ve bireysel emeklilik şirketlerinin performanslarının TOPSİS yöntemi ile değerlendirilmesi
The evaluation of performance of life and individual pension companies via TOPSİS method
- Tez No: 472248
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 19
Özet
Bu çalışma sosyal güvenlik reformunun bir parçasını oluşturan, aynı zamanda devletin sosyal güvenlik siteminin tamamlayıcısı niteliğinde olan Hayat ve Bireysel Emeklilik Sistemlerini ele almaktadır. Hayat ve bireysel emeklilik şirketlerinin 2011-2015 yılları arasındaki finansal performanslarını ölçmek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Emeklilik Gözetim Merkezine kayıtlı ve aktif faaliyet gösteren hayat ve bireysel emeklilik şirketlerinden belirlenen yıllar itibariyle tüm verilerine ulaşılan 10 şirket ele alınmıştır. Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Topsis yöntemi kullanılarak hayat ve bireysel emeklilik şirketlerinin etkinlik ve verimlilik performanslarına bakılmıştır. Topsis yöntemiyle performansları hesaplanırken Microsoft Excel elektronik tablolama programından yararlanılmıştır. Topsis yöntemi uygulanırken şirketlerin 2011-2015 yıllarına ilişkin finansal performansları, belirlenen 10 finansal orana göre değerlendirilmiştir. Kullanılan veriler ve belirlenen oranlar, hayat ve bireysel emeklilik şirketlerinin bilanço ve gelir tablosu gibi mali tablolarından elde edilmiştir. Çalışma sonucunda hayat ve bireysel emeklilik şirketlerinin finansal performansları analiz sonuçlarına göre değerlendirilerek bir sıralama elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses Life and Individual Pension Systems, which are part of the social security reform and at the same time complementary to the state's social security system. It is aimed to measure the financial performance of Life and Individual Pension Companies between 2011-2015. Within the scope of the study, registered and active in the Pension Monitoring Center, 10 Life And Pension Companies, whose all data were reached by the determined years were studied. The efficiency and prolificacy performances of Life and Individual Pension Companies were examined by using Topsis method of Multi Criteria Decision Making methods. Microsoft Excel spreadsheet programe was used while performance was calculated by Topsis method. When the Topsis method is applied, the financial performance of the companies for the years 2011-2015 was evaluated according to the determined 10 financial ratios. The data used and the determined rates are derived from the financial statements of Life And İndividual Pension Companies such as balance sheet and income statement. As a result of the study, the financial performances of Life and Individual Pension Companies were evaluated according to the analysis results and a ranking was obtained.