Yalın ve modifiye edilmiş elektrotlar kullanılarak bakır(II) iyonunun elektrokimyasal davranışının incelenmesi
Investigation of electrochemical behavior of copper(II) by using low and modified electrodes
- Tez No: 472352
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZMEN, YRD. DOÇ. DR. TUĞBA SARDOHAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çevre kirliliği canlıların yaşamlarını olumsuz etkileyen ve doğadaki varlıkların yapısına zarar veren maddelerin havaya, suya ve toprağa yoğun bir şekilde karışması ile oluşur. Bu kirliliğe sebep olan maddeler içerisinde ağır metallerin yeri oldukça büyüktür. Bu yüzden ağır metallerin tayinleri büyük önem kazanmıştır. Elektrokimyasal yöntemler ile daha kısa sürede, ucuza temin edilebilen cihazlarla, daha seçici ve daha duyarlı olarak bu tayinler yapılabilmektedir. Bu çalışmada Trioktilfosfin oksit (Cyanex 921,TOPO), N-Benzoil-N'-(4-klorofenil)tiyoüre (KATU) ve N-Benzoil-N'-(4-metilfenil)tiyoüre (TTU) bileşiklerinin ilk kez modifiyer olarak kullanıldığı polipirol elektrotlar hazırlanmış ve bu elektrotlar bakır(II) iyonunun voltametrik analizinde sensör olarak kullanılmıştır. Modifiye edilen polipirol elektrotların performansları diferansiyel puls voltametri yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elektrotların elektrokimyasal cevabına etki eden parametrelerin optimizasyonu (döngü sayısı, tarama hızı, pH, modifiyer maddelerin derişimi) dönüşümlü voltametri yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bakır(II) tayininde Zn(II), Cd(II), Pb(II) ve Ni(II) iyonlarının girişim etkileri araştırılmıştır. Optimum koşullarda hazırlanan elektrotlar ile 2-200 ppm bakır(II) derişim aralığında lineer cevaplar elde edilmiş ve tayin limitleri hesaplanmıştır (S/N=3). Geliştirilen sensör ile su numunesinde bakır(II) tayini yapılmış ve % 98.74-100.78 oranında geri kazanım değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
living beings and harm the nature of the beings in the nature, into the air, water and soil intensively. In this pollution-causing material, heavy metals have a great place. Therefore, the assignments of heavy metals have gained importance. With electrochemical methods, these determinations can be made in an shorter time with more affordable selective sensitive devices. In this work, we have investigated the effects of trioctylphosphine oxide (Cyanex 921, TOPO), N-benzoyl-N '- (4-chlorophenyl)thiourea (KATU) and N-benzoyl-N' - (4-methylphenyl)thiourea using polypyrrole electrodes that prepared these electrodes using for the voltammetric analysis of copper(II) ion as a sensor. The performances of the modified polypyrrole electrodes were investigated using a differential pulse voltammetry method. Optimization of the parameters, affecting the electrochemical response of the electrodes (number of cycles, scan rate, pH, concentration of the modifier substances) was carried out by the alternating voltammetry method. The interference effects of Zn(II), Cd(II), Pb(II) and Ni(II) ions in copper(II) determination were investigated. Linear responses were obtained at 2-200 ppm copper (II) concentration range with electrodes prepared at optimum conditions. Also determination limits were calculated (S/N=3). With the developed sensor, copper (II) was made on water sample, thus recovery values of % 98.74-100.78 were obtained.