Isparta Demirci Efe Konağı'nın mimari açıdan analizi ve yeniden işlevlendirilmesi
Isparta Demirci Efe Mansion architectural prespective of analysis and re-functionalisation
  1. Tez No: 472353
  2. Yazar: BİRSEN HAŞTEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA GÜLİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Milli Mücadele yıllarında Demirci Mehmet Efe 1920 yılında yedi ay süreyle Isparta ili Gönen İlçesi İğdecik Köyünde bulunun konakta ikamet etmiştir. Bu binayı karargâh binası olarak kullanmıştır. Bir dönemin tarihine tanıklık etmiş olan konak günümüze değin ayakta kalmayı başarmıştır. Ayrıca konak, tarihi değerinin dışında mimari anlayışı ve gösterişli süslemeleri ile Geleneksel Isparta Evleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ancak gerek plan kurgusu, gerek yapım sistemi, gerekse bezeme özellikleri ile Batı Anadolu geleneksel konut kültüründen izler taşıyan yapı günümüzde oldukça harap durumdadır. Yapı hem yazınsal literatürde hem de Isparta Mimari Değerleri açısından hak ettiği ilgiyi görememiştir. Tez çalışması kapsamında, Isparta Kenti açısından mimari ve tarihi açıdan önem arz eden, ancak kırsal yerleşimde bulunması nedeniyle gözden uzak kalan Demirci Mehmet Efe konağı olarak bilinen tarihi yapının mimari açıdan incelenmesi, belgelenmesi ve kentin mimari değerleri arasına kazandırılması için turizm amaçlı olarak yeniden işlevlendirilme önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demirci Mehmet Efe (Blacksmith Mehmet Swashbuckler) had resided in the mansion found in Iğdecik Village in Gönen/Isparta for seven months in the years of War of Independence in 1920. He used this building as a headquarters building. The mansion, which had witnessed to a history of a period, has achieved to remain standing until today. The mansion has an important place in traditional Isparta houses with its architectural characteristics and flashy decorations as well as its historical value. However; the buildings which has characteristics of Western Anatolian traditional housing culture with its plan type, structural system and also ornament properties is quite dilapidated condition at the present time. The mansion couldn't attract attention deserving of it both in the literature and also in terms of architectural values of Isparta. In this thesis; Demirci Mehmet Efe mansion which was out of sight because of being located in the rural settlement was investigated in terms of architectural identity. And also in the thesis, Demirci Mehmet Efe mansion which has an important place in architecture and history of Isparta was documented and brought forward a proposal for refunctioning as tourism purposeful of the mansion for taking part in the architectural heritage of the city.