Banaz koşullarında silajlık mısır çeşitlerinin verimi ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some quality characteristics of silage maize varieties in conditions banaz
- Tez No: 472368
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma silajlık mısır çeşitlerinin verim ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2013 yılında Türkiye'de Ege Bölgesi koşullarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Bu çalışmada materyal olarak altı tane silajlık mısır çeşidi (Doge, ADV-28.98, DKC68.54, LG-Albero, Cadiz, LG-37.10) kullanılmıştır. Kuru madde verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, bitki boyu, bitkide yaprak sayısı, sap kalınlığı, yaprak sap oranı, koçan uzunluğu, tepe püskülü çıkış süresi, vejetasyon süresi, yeşil ot verimi, kuru madde oranı ve ilk koçanın yerden yüksekliği belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek kuru madde verimi (25.85 t ha-1) Doge çeşidinden elde edilirken, en düşük kuru madde verimi Cadiz ve LG-37.10 çeşitlerinde tespit edilmiştir. En yüksek yaprak sayısı (14.00) ve ham protein oranı (13.97 %) ADV28.98 çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek ham protein verimleri (3.26 t ha-1) ADV28.98 ve Doge (2.91 t ha-1) çeşitlerinden elde edilmiştir. DKC 6724 çeşidi en yüksek bitki boyuna (274 cm) sahip olmuştur. İlk koçanın yerden yüksekliği bakımından en yüksek değer (90.67 cm) Cadiz çeşidinden belirlenmiştir. En yüksek sap kalınlığı (2.78 cm) ADV 2898 çeşidinden elde edilmiştir. Koçan uzunluğu bakımımdan en yüksek değere sahip olan çeşit (38 cm) LG 30.709'dur. En yüksek yeşil ot verimi Doge (12690 kg/da) çeşidinden elde edilirken, en düşük değer Cadiz (949 kg/da) çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine yield and some quality characteristics of silage maize varieties under Aegean region of Turkey in 2013. The experiment was established in a randomised complete block design with three replications. In this research, 6 hybrid corn varieties (Doge, ADV-28.98, DKC-68.54, LG-Albero, Cadiz, LG-37.10) were used as study material. Dry matter (DM) yield, crude protein (CP) ratio, CP yield, plant height, number of leaves and first stub height were determined. According to results of this research, the highest dry matter yield (25.85 t ha-1) was obtained from Doge cultivar while the lowest DM yields were obtained from Cadiz and LG-37.10 cultivars. The highest number of leaves (14.00) and crude protein (13.97%) ratios were obtained from ADV-28.98 cultivar. The highest CP yields were obtained from ADV-28.98 (3.26 t ha-1) and Doge (2.91 t ha-1) cultivars. DKC-68.54 cultivar had the highest plant height (274 cm). It was determined that Cadiz cultivar had the highest first stub height (90.67 cm). The highest handle thickness (2.78 cm) was obtained from the ADV 2898 cultivar. The cultivar has highest value in terms of cob length is (38 cm) LG 30.709. The highest green forage yield was obtained from Doge (12690 kg/da), while the lowest value was found at Cadiz (949 kg/da).