Banaz koşullarında sorgum sudanotu melezi çeşitlerinin verim ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some characteristics of the varieties sorghum sudangrass hybrids in Banaz conditions
  1. Tez No: 522605
  2. Yazar: BAYRAM VELİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Uşak İli Banaz İlçesi koşullarında sorgum sudanotu melezi çeşitlerinin verim ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2014 yılında yürütülmüştür. Araştırmada 6 sorgum sudanotu melezi kullanılmıştır (Aneto, Teide, Rox, Sugar Graser II, Green Go, Nutrihoney). Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada sorgum sudan otu melezi çeşitlerinin bitki boyu, yaprak sayısı, sap kalınlığı, kardeş sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi, ham protein oranı ve ham protein verimleri belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre sorgum sudan otu melezi çeşitlerinin bitki boyları 200.1-229.7 cm, yaprak sayıları 8.66-9.66 adet/bitki, sap kalınlığı 11.00-16.67 mm, kardeş sayısı 3.67-5.66 adet, yeşil ot verimi 5740-7773 kg/da, kuru madde oranı % 22.77-25.21, kuru madde verimleri 1411-1895 kg/da, ham protein oranları %9.40-11.94 ve ham protein verimleri 145.7-215.3 kg/da arasında değişim göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yeşil ot verimi, kuru madde verimi ve ham protein verimi bakımından Green Go ve Aneto çeşidinin denemede yer alan diğer çeşitlerden daha üstün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2014 in order to determate of yield and some quality properties of sorghum sudangrass hybrid in the conditions of Usak Province Banaz District. In the study, 6 sorghum sudangrass hybrid was used (Aneto, Teide, Rox, Sugar Graser II, Green Go, Nutrihoney). The experiment was carried out in three replications according to the design of random blocks. In the study, plant height, number of leaves, stem thickness, number of siblings, yield of green grass, dry matter content, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yields of sorghum varieties were determined. According to the results obtained from the study, plant height ranged from 200.1 to 229.7 cm, leaf number per plant ranged from 8.66-9.66,stem diameter ranged from 11.00-16.67 mm, number of siblings ranged from 3.67- 5.66, green yield ranged from 5740 to 7773 kg/da, dry matter content 22.77-25.21%, dry matter yield ranged from 1411 to 1895 kg/da, crude protein ratios ranged from 9.40 to 11.94%, crude protein yields ranged from 145.7 to 215.3 kg/da. According to the results of the research, it was determined that Green Go and Aneto cultivars were superior to other experimental cultivars in terms of green grass yield, dry matter yield and crude protein yield.