Senirkent yerleşim alanı zemin özelliklerinin mikrotremor ölçümleri ile belirlenmesi
Determination soil properties of Senirkent residential area by microtremor method
- Tez No: 472387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAKİR KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sismoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Senirkent (Isparta) yerleşim alanı deprem riski yüksek bir bölgede bulunmaktadır. Böyle alanlarda deprem sırasında zeminin sarsıntıya tepkisi yerleşim planlaması için çok önemlidir. Senirkent yerleşim alanına ait zemin hakim titreşim periyodu ve zemin büyütmesi ve zemin sınıflama haritalarını elde etmek için mikrotitreşim yöntemi kullanılmıştır. Alanda belirlenen 39 noktada mikrotitreşim verisi alınmıştır. Alınan bu veriler Nakamura yöntemi (H/V) ile değerlendirilmiş ve Senirkent yerleşim alanına ait zemin hakim periyodu büyütme haritaları elde edilerek zemin sınıflaması ve gruplaması yapılmıştır. Sonuçlar yerleşim alanı güneyinde bulunan heyelan alanı ile diğer kısımların elde edilen parametreler açısından ayrıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Senirkent (Isparta) settlement area is located in a region, which has high earthquake risk. In such areas, the earthquake response during the earthquake is very important for the settlement planning. The microtremor method was used to obtain soil dominant period, amplification and soil classification maps for the Senirkent settlement area. Microtremor data was collected at 39 points in the area. This data was evaluated by the Nakamura method (H / V) to obtain soil dominant period, amplification and soil classification maps of Senirkent settlement area. The results show that the landslide area located to the south of the settlement area differs in terms of the parameters obtained from other parts.