Senirkent yerleşim alanının Vs30 hız haritasınınkırılma-mikrokırınım (Remi) tekniği ile çıkarılması
Seni̇rkent settlement area of Vs30 speed mapping with removingmicroconnecting (Remi) technique
  1. Tez No: 592825
  2. Yazar: EBRU GELEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAKİR KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SENİRKENT YERLEŞİM ALANININ VS30 HIZ HARİTASININ KIRILMA-MİKROKIRINIM (REMİ) TEKNİĞİ İLE ÇIKARILMASI Ebru ESEN Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet Zakir KANBUR Isparta İli Senirkent ilçesi birinci dereceden deprem riskine sahip yerleşim alanıdır. Birinci dereceden deprem riskine sahip alanlarda zeminin deprem sarsıntısına nasıl tepki vereceği bilgisi yapılaşma planlamasında oldukça önemlidir. Dolayısıyla yer tepkisini belirlemek için zemine ait mühendislik özelliklerin araştırılması gerekir. Bu tez çalışmasında Senirkent ilçesi yerleşim alanına Vs30 (30 metre derinlikteki ortalama S-dalgası) hız haritanın çıkarılarak zemin sınıflaması yapılması amaçlanmıştır. Vs30 hız haritalaması için trafik ortamında daha uygun kullanım sunan ReMi (Kırılma-Mikrokırınım) yöntemi kullanılmıştır. ReMi tekniği doğrusal açılımlı jeofon dizilimi ile gürültü kaydından Rayleigh dalgası dispersiyonun modellenmesi ile yer hız yapısını ortaya koymaktadır. Toplam 23 noktada elde edilen sismik gürültü Vs30 hızlarına dönüştürülmüş ve haritalanmıştır. Elde edilen Vs30 hızları kullanılarak NEHRP zemin sınıflama kriterlerine göre zemin sınıflaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis SENİRKENT SETTLEMENT AREA OF Vs30 SPEED MAPPING WITH REMOVINGMICROCONNECTING (REMI) TECHNIQUE Ebru ESEN Süleyman Demirel University Graduate School of Natural and Applied Sciences Division of Geophysical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet Zakir KANBUR Isparta Province Senirkent district is a residential area in first-degree earthquake risk. Soil classification study is very important in such areas before having structural planning. Soil classification needs some reliable information such as Vs30 (average S-wave at 30 meters depth), which is one of the most used criteria of NEHRP. In this thesis, It is aimed to obtain Vs30 and soil classification maps of Senirkent district. For the Vs30 velocity mapping, ReMi (Refraction-Microtremor) method, which provides more convenient usage in the traffic environment, was used. The ReMi technique uses noisy seismic data recorded by a linearly oriented geophone array and reveals the velocity structure by modeling Rayleigh wave dispersion from noise data. Seismic noise records obtained at a total of 23 points was converted to Vs30 and mapped. Soil classification was made according to NHERP soil classification criteria using Vs30 velocities obtained.