Hasat öncesi gibberellik asit ve oksalik asit uygulamalarının kosiu ve hakko Asya armut (Pyrus pyrifolia) çeşitlerinde meyve kalitesi üzerine etkileri
Effects of pre-harvest applications of gibberellic acid and oxalic acid on fruit quality in Asian pear (Pyrus pyrifolia) cultivars kosiu and hakko
- Tez No: 472389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma hasat öncesi gibberellik asit (GA3) ve oksalik asit (OA) uygulamalarının 'Hakko' ve 'Kosiu' armut (Pyrus pyrifolia) çeşitlerinde meyve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Her iki çeşitde de meyveler tam olgunlukta hasat edilmiş ve meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, meyve sapı uzunluğu, meyve eti sertliği, meyve rengi, suda çözünür kuru madde (SÇKM), pH, titre edilebilir asitlik (TA) ve toplam fenolik madde içeriği yönünden değerlendirilmiştir. Gerek GA3 gereksede OA uygulamalarının meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, meyve sapı uzunluğu, meyve eti sertliği, SÇKM ve pH üzerine etkisi istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. GA3 ve OA uygulamalarının L*, a*, b*, titre edilebilir asitlik ve toplam fenolik madde içeriği üzerine etkileri önemli bulunmuştur. En yüksek L* (58.69), a* (-3.60) ve b* (35.76) değerleri 4 mM OA uygulamalarından elde edilmiştir. En yüksek titre edilebilir asitlik değeri Hakko çeşidinde 1 mM OA (0.22) ve Kosiu çeşidinde 2 mM OA (0.17) uygulamalarında ve en yüksek toplam fenolik madde içeriği ise 4 mM OA (ortalama: 1803.75 mg/kg) uygulamasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of pre-harvest gibberellic acid (GA3) and oxalic acid (OA) applications on fruit quality of 'Hakko' and 'Kosiu' pear (Pyrus communis L.) varieties. The fruits of both cultivars were harvested at commercial harvest time and evaluated in terms of fruit width, fruit height, fruit weight, pedicel length firmness, fruit color, soluble solid content (SSC) titretable acidity (TA) and total phenolic content (TPC). Both GA3 and OA applications did not caused any significant differences on fruit width, fruit height, fruith weight, pedicel length, firmness, SSC and pH. The effects of GA3 and OA applications on L*, a*, b*, TA and TPC were significant. The highest L* (58.69), a* (-3.60) and b* (35.76) values were obtained from 4 mM OA applications. The highest TA of Hakko and Kosiu varieties were obtained from1 mM OA (0.22) and 2 mM OA (0.17) applications, respectively. The highest mean TPC was obtained from 4 mM OA application as 1803.75 mg/kg.