Aminoethoxyviniylglycine (AVG) ve gibberellik asit (GA3) uygulamalarının hakko armut çeşidinde hasat önü döküm miktarı ve meyve kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of aminoethoxyviniylglycine (AVG) and gibrellic acid (GA3) applications on fruit drop amount and fruit quality in hakko pear cultivar
  1. Tez No: 848162
  2. Yazar: YASİN AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma hasat öncesi Aminoethoxyvinilgylcine (AVG) ve Gibberellik asit (GA3) uygulamalarının BA29 anacı üzerine aşılı 'Hakko' armut (Pyrus pyrifolia) çeşidinde hasat önü meyve döküm miktarına ve meyve kalitesine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2021-2022 yıllarında Ankara İli Bala ilçesinde yer alan özel bir üreticiye ait meyve bahçesinde yürütülmüştür. Tahmini hasat tarihinden 4 hafta önce 50-100-150 mg/l AVG ile 25-50-75 mg/l GA3 uygulanmıştır. Meyveler tam olgunluk tarihinde hasat edilerek; kümülatif döküm yüzdesi, verim, meyve ağırlığı, meyve eni ve boyu, meyve sapı eni ve uzunluğu, meyve eti sertliği, meyve rengi gibi pomolojik özellikler ile suda çözünür kuru madde (SÇKM), pH ve titre edilebilir asitlik (TA) gibi kimyasal özellikler değerlendirilmiştir. Hasat döneminde tüm AVG ve GA3 dozlarının kontrol uygulamasına (% 6.78) göre kümülatif döküm oranını azalttığı görülmüştür. Genel anlamda GA3 uygulamalarında ağaç başına verim yüksek bulunmuştur. Gerek AVG gerekse GA3 uygulamalarında meyve ağırlığı, meyve eni ve boyu, meyve eti sertliği, SÇKM ve pH üzerine etkisi istatistiki olarak çok önemli bulunmuştur. Hem AVG hem de GA3 uygulamalarında hasat önü meyve döküm miktarının düştüğü ve meyve kalite özelliklerinin kontrole göre daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of pre-harvest Aminoethoxyvinylgylcine (AVG) and Gibberellic acid (GA3) applications on the pre-harvest fruit drop amount and fruit quality in the 'Hakko' pear (Pyrus pyrifolia) cultivar grafted on BA29 rootstock in a private farm in the Bala district of Ankara in 2021-2022. It was conducted in an orchard belonging to a producer. 50-100-150 mg/l AVG and 25-50-75 mg/l GA3 were applied 4 weeks before the estimated harvest date. Fruits are harvested at full maturity date; Pomological properties such as cumulative drop percentage, yield, fruit weight, fruit width and length, fruit stem width and length, fruit flesh hardness, fruit color, and chemical properties such as soluble solids content (SSC), pH and titratable acidity (TA) were evaluated. It was observed that all doses of AVG and GA3 during the harvest period reduced the cumulative casting rate compared to the control application (6.78%). In general, the yield per tree was found to be high in GA3 applications. In both AVG and GA3 applications, its effects on fruit weight, fruit width and length, fruit flesh hardness, SSC and pH were found to be statistically significant. It was observed that in both AVG and GA3 applications, the amount of fruit drop pre-harvest decreased and fruit quality characteristics were better than the contro