Farklı hafif agregalardan üretilen kimyasal katkılı hafif betonların mekanik özellikleri
The mechanical properties of chemical additives lightweight concrete produced from different lightweight aggregates
- Tez No: 472391
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında farklı pomza hafif agregaları ile üretilen hafif beton numunelerinin fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Beton numunelerinin üretiminde 0-4 mm boyutlarında ince ile 4-16 mm boyutunda İri Isparta, Nevşehir ve Irak pomza agregaları kullanılmıştır. Hafif Betonların su/çimento oranı 0,38, 0,45 ve 0,52 olarak tutulmuştur ve hiper akışkanlaştırıcı kimyasal katkı kullanılmıştır. Üretilen Numuneler üzerinde basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elastisite modülü ve birim hacim ağırlık değerleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar katkılı ve katkısız olmak üzere üç farklı bölgeye ait numunelerin özellikleri ile karşılaştırılmıştır. 7 günlük basınç dayanımı deneyi sonucunda katkılı Irak pomzası ile üretilen numunenin basınç değerlerinin daha yüksek olduğu bunun yanı sıra 28 günlük basınç dayanımı deneyi sonucunda, katkılı Isparta pomzası ile üretilen beton numunenin basınç değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the physical and mechanical properties of light concrete sampales produced with different pomza light aggregates were investigated. In the production of concrete samples, Isparta, Nevşehir and Iraq pumice aggregates with 0-4 mm size (fine aggregate) and 4-16 mm size (coarse aggregate) were used. The water / cement ratio of Lightweight Concretes is kept as 0,38, 0,45 and 0,52 and hyper polymerizing chemical admixture is used. The compressive strength, tensile strength, elasticity modulus and unit volume weight values are determined on the sampales. The results obtained were compared with the properties of the samples belonging to three different regions, with and without additives. As a result of the 7 day compressive strength test, the pressure values of the specimens produced with the reinforced Iraqi pumice are higher, and the pressure values of the concrete specimens produced by the Isparta pumped concrete with higher pressure are found to be higher as a result of the 28 day compressive strength test.