Çerkezköy (Tekirdağ) kuzeydoğusunda Istranca masifi ve tersiyer tortul istifinin stratigrafik özellikleri
Stratigraphic features of the Strandja massif and the tertiary sedimantery sequence in the northeast of Cerkezkoy (Tekirdag)
  1. Tez No: 472403
  2. Yazar: ERCAN TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUZULİ YAĞMURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnceleme alanı Tekirdağ iline bağlı Çerkezköy ilçesinin kuzeydoğusunda yer alır. Bu çalışmada Istranca Masifi'ne ait metamorfitler ve Trakya Havzası'na ait örtü çökellerin stratigrafisi incelenmiştir. Çalışma alanının temelini metamorfik birimler oluşturur. Paleozoyik dönemini; Tekedere Formasyonu ve bu formasyonla intrüzif ilişkili Kızılağaç Metagraniti temsil eder. Bu birimler üzerine açısal uyumsuzlukla gelen Mesozoyik dönemini ise; altta Erken Triyas yaşlı Şermat Formasyonu ve bu formasyonla yanal ve düşeyde geçişli Erken Triyas yaşlı Mahya Şistleri oluşturur. Bu birimleri Geç Triyas yaşlı Sivriler Metagranitoyidi keser. Senozoyik dönemi örtü birimleri ise altta Orta-Geç Eosen yaşlı İslambeyli Formasyonu, bu formasyonla yanal ve düşeyde geçişli Orta-Geç Eosen yaşlı Soğucak Formasyonu ile başlar. Soğucak Formasyonu üzerine yersel uyumsuzlukla Erken Oligosen yaşlı Pınarhisar Formasyonu gelir. Pınarhisar Formasyonu yanal ve düşeyde Oligosen yaşlı Süloğlu Formasyonu ile geçişlidir. Karasal çökel olan Geç Miyosen yaşlı Ergene Formasyonu uyumsuzlukla bu birimleri örter. Pliyosen yaşlı bir diğer karasal çökel olan Trakya Formasyonu ise kendinden yaşlı tüm birimler üzerine açısal uyumsuz olarak gelir ve Kuvaterner yaşlı Alüvyon en genç birimi oluşturur.
Özet (Çeviri)
Study area is located in the Northeast of Çerkezköy town of Tekirdağ city. In this study, stratigraphy of metamorphic rocks of the Strandja Massif and cover sediments of the Thrace Basin are examined. Metamorphic units form the basement of the study area. Paleozoic era is represented by Tekedere Formation and Kızılağaç Metagranite which presents intrusive contact relationship. Mesozoic era which overlies the formations before mentioned with an angular unconformity, is represented in the bottom by Lower Triassic aged Şermat Formation and Lower Triassic aged Mahya Schists with vertical-lateral transition relationship. These formations are intruded by Late Triassic aged Sivriler metagranitoids. Cenozoic aged cover sediments begin with vertical-lateral transition related Middle – Upper Eocene aged İslambeyli and Soğucak Formations. Soğucak Formation is unconformably overlain by Lower Oligocene aged Pınarhisar Formation. Pınarhisar Formation passes laterally and vertically to Oligocene aged Süloğlu Formation. Terrestrial sediments of Late Miocene aged Ergene Formation overlies unconformably these formations. Another terrestrial unit of Pliocene aged Trakya Formation overlies all of the older formations with an angular unconformity. Quaternary alluviums form the youngest unit.