Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)'nın yemlerine biberiye bitki (Rosmarinus officinalis) yağı ilavesinin balıkların büyüme performansı ve bazı kan parametrelerine olan etkileri
Effects of Rosmarinus officinalis essetial oil on growth performance and some blood parameters in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)
- Tez No: 472409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmanın amacı, biberiye (Rosmarinus officinalis) yağının gökkuşağı alabalıklarında gelişim performansı, hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerinin belirlenmesiydi. Bu amaçla, toplam 300 adet sağlıklı gökkuşağı alabalığı(yaklaşık 10 g) dört gruba(her bir grupta 75 balık olacak şekilde bölünmüş ve balıklar 60 gün süreyle %0 (kontrol) yemi ve %0.025, 0.1 ve 0.05 biberiye yağı ilave edilen yemlerle beslendi. Gelişim ve yem alımı biberiye yağı ilavesinden etkilenmemiştir. %0.025 ve %5 oranında biberiye yağı ilave edilen yemler, beyaz kan hücresi sayısını (WBC) önemli derecede arttırmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of rosemary (Rosmarinus officinalis) oil on growth performance, hematological and biochemical parameters in rainbow trout. For this purpose, in total 300 healthy rainbow trout (approx. 10g) were divided into four groups (75 fish in one group) and fed diets supplemented with 0% (control), 0.025 %, 0.1% and 0.05 % rosemary (Rosmarinus officinalis) oil for 60 days. Growth performance and feed intake of fish were unaffected by rosemaryoil addition. The diets with 0.025 and 0.05% rosemary oil significantly increased white blood cell count (WBC) in rainbow trout(p0.05).