Yoğunluk fonksiyon teori metoduyla kateşin ve epikateşin moleküllerinin optimize yapıları ve spektral analizleri
Optimized structures and spectral analysis of catechin and epicatechin molecules by density function theory method
- Tez No: 472425
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UCUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çay, siyah çay ve yeşil çay olarak dünya çapında popüler bir içecektir. Yeşil çay Asya ülkelerinde özellikle Japonya, Çin, Kore ve Hindistan'da yaygındır. Yeşil çay büyük miktarda kateşin (EGCG; epigallokateşin galat, EGC; epigallokateşin, EC; epikateşin) içermektedir. Bu çay kateşinleri, flavonoid ailesine aittirler. Son yıllarda çeşitli farmakolojik aktiviteleri sayesinde çay kateşinleri ciddi ilgi çekmektedir. Bu tezde, kateşin ve epikateşin moleküllerinin 6-311++G(d,p) temel setli Yoğunluk Fonksiyon Teori DFT(B3LYP) metodu ile teorik kararlı konformerleri belirlenerek, onların optimize geometrik yapı parametreleri (bağ uzunlukları, bağ açıları ve torsiyon açıları), titreşim frekansları ve kimyasal kayma değerleri hesaplanıp deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tea is a popular beverage around the world as black tea and green tea. Green tea is also common in Asian countries, especially Japan, China, Korea and India. Green tea contains a large amount of catechin (EGCG; epigallocatechin gallate, EGC; epigallocatechin, EC; epicatechin). These tea catechins belong to the“flavonoid family”. In recent years, due to their various pharmacological activities they have attracted serious attention. In this study, the ground state optimized structures of catechin and epicatechin molecules were determined by using DFT(B3LYP) method with 6-311++G(d,p). Their calculated optimized structure parameters (bond lengths, bond angles and torsion angles), vibrational frequencies and chemical shift values were compared with the experimental results.