Buzağıların sağlık ve performansında probiyotik kaynağı olarak kefirin etkileri
Effects of kefir as a probiotic source on the performance of young dairy calves
  1. Tez No: 472453
  2. Yazar: SEMA SATIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kefir, esas bileşimini bakteri ve mayaların oluşturduğu yegane doğal mikrofloraya sahip kefir tanesi kullanılarak yapılan fermente bir süt ürünüdür. Kefir sağlığa faydalı olduğu için geleneksel olarak tüketilmektedir. Mide bağırsak hastalıkları, metabolik hastalıklar, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve alerji gibi hastalıkların yanı sıra sağlıklı bireylerde de tüketimi önerilmektedir. Kefirin sağlık üzerine etkisi fare, sıçan, kanatlı ve oğlaklar üzerinde araştırılmıştır. Ancak, genç yaştaki buzağılarda kefir kulanımı ile ilgili yeterince araştırma bulunmamaktadır. Bu araştırmada buzağıların sağlık ve performansında probiyotik kaynağı olarak kefirin etkileri araştırılmıştır. Deneme, özel bir süt sığırı işletmesinde Ağustos-Eylül aylarında yürütülmüştür. Otuz adet 3 günlük yaşta Holstein dişi buzağı 3 gruba rastgele dağıtılmışlardır. Deneme grupları kontrol (probiyotiksiz grup), ticari probiyotik (bakteri esaslı 3 g/gün/buzağı + maya esaslı 2 g/gün/buzağı) ve kefir (20 ml/gün/buzağı)'den oluşmuştur. Buzağılara deneme boyunca ticari probiyotik ve kefir uygulaması her sabah ağızdan steril şırıngayla yapılmıştır. Buzağı başlatma yemi 14 günlük yaştan itibaren tüm deneme boyunca bireysel olarak serbest verilmiştir. Denemede dışkı kıvam skoru günlük olarak, performans verileri ise 14 günde bir saptanmıştır. Denemenin 14. ve 28. günlerinde buzağı dışkılarından alınan örneklerde mikrobiyal flora analizleri yapılmıştır. Buzağılar 56. günde sütten kesilmiş, deneme toplam 70 günde tamamlanmıştır. Ticari probiyotik ve kefir uygulaması buzağıların yem tüketimlerini, sütten kesim ve deneme sonu ağırlıklarını etkilememiştir (P>0.05). Ancak deneme grupları arasında canlı ağırlık artışları açısından önemli bir farklılık olmamasına rağmen (P>0.05), 0-14 günlük yaş döneminde ticari probiyotik ve kefir lehine artış eğilimi saptanmıştır. Probiyotik kaynakları tüm deneme boyunca buzağıların dışkı kıvam skorunu etkilememiştir (P>0.05). Ancak, ticari probiyotik ve kefir uygulaması buzağıların 0-14 günlük yaş döneminde dışkı kıvam skorunu olumlu yönde düşürme, 14. gün dışkı laktik asit bakteri populasyonunu ise arttırma eğilimine yöneltmiştir. Sonuç olarak; kefir buzağı beslemenin ilk haftalarında doğal bir probiyotik kaynağı olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Kefir is a sour, viscous, slightly carbonated and alcoholic milk beverage, which is traditionally fermented using a culture of bacteria and yeasts. Kefir has been traditionally consumed for potential health benefits. It has been widely recommended for consumption by healthy individuals as well as by patients with gastrointestinal and metabolic disease, hypertension, ischaemic heart disease and allergy. The influence of kefir on health has been well studied in mice, rats, poultry and goat kids. However, research on kefir use in young dairy calves is rather limited. The aim of this study was to investigate the effects of kefir as a probiotic on the performance and health status of calves. The experiment was carried out in a dairy commercial farm in August-September. Thirty Holstein female calves with 3-day-old were randomly allocated to three treatment groups: Control (without any probiotic), probiotic (a commercial probiotic mixture-3 g/d/calf, bacteria-based and 2 g/d/calf, yeast-based) and kefir (20 ml/d/calf). Commercial probiotics and kefir were orally given every morning during the trial using a sterile syringe. A calf starter was individually offered for ad libitum from 14 day of age. Faecal score was monitored daily while performance parameters were weighted every two weeks. Faecal microflora was determined at 14th and 28th days. The calves were weaned at 56 days of age and the experiment was performed in total 70 days. Treatment had no effect (P>0.05) on weaning and final body weight and starter intake. Although differences in weight gain were not significant (P>0.05), there were trend to increase by commercial probiotic mixture or kefir treatment during 0-14 days. Commercial probiotic mixture or kefir treatment did not affect (P>0.05) on faecal consistency scores of calves throughout the study. However, commercial probiotic mixture or kefir treatment tended to lower fecal score during 0–14 days compared to the control. Additionally, commercial probiotic mixture or kefir treatment tended to have a positive effect on the population of the fecal lactic acid bacteria at 14 days. The results of the study indicated that kefir as a natural probiotic in calf nutrition may be beneficial during the first weeks of life.