Buzağılarda sütten kesim öncesi 2 ya da 3 öğün beslemenin ileri dönem performansına etkileri
The effects of 2 or 3 meals of pre-weaning in calves on advanced performance
  1. Tez No: 909240
  2. Yazar: ÜLKÜ BOLAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KOLUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küçükbaş Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, doğum öncesi ve sonrasında aynı prosedürlerin uygulandığı Simental buzağılarda günde sütten kesim öncesi öğün sayısının (iki ya da üç kez beslemenin) büyüme ve ileri dönem performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada, günlük besleme sayısının günde 2 ve 3 kez uygulanan buzağılarda sütten kesime kadar olan dönemde günlük canlı ağırlık artışı, sağlık kayıtlarına bakılarak hasta olma sıklığı, ilk kızgınlık yaşı, ilkine gebelik yaşı, düvelerin doğum sonrası kolostrum kaliteleri, doğum kolaylığı, vb. performansları karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Çalışma Bursa ilinde faaliyet gösteren özel sektöre bağlı bir işletmede gerçekleşmiştir. İşletmede bulunan hayvanlar Simental ırkıdır. Yeni doğan buzağılar iki gruba ayrılmış ve bir grup günde 2 kez, 12 saatte bir sütle beslenirken diğer grup günde 3 kez 8 saatte bir sütten kesim dönemine kadar sütle beslenmiştir. Her iki grup buzağıya günlük toplamda hayvan başı 3 gün 6 litre süt verilmiştir. Buzağılar, 63 gün sonra sütten kesilmiştir. Çalışmada günde 2 kez beslenen buzağıların doğum ağırlığı ortalama 38,49 kg, günde 3 kez beslenen buzağıların doğum ağırlığı ise ortalama 40,07 kg olarak belirlenmiştir. Çalışma boyunca yavruların büyümesi, ilkine damızlıkta kullanma yaşı, tohumlanma sayısı, gebelik oranı, laktasyon süt verimleri takip edilmiştir. Çalışma sonucunda hayvanların sütten kesim ağırlığı günde 2 kez beslenenlerde ortalama 85,1 kg, 3 kez beslenenlerde ortalama 79,3 kg, hayvanların ilk laktasyon 305 gün süt verimi günde 2 kez beslenenlerde ortalama 6433,5 l, 3 kez beslenenlerde ortalama 5977,9 l, kan immun değeri sırasıyla 9,91mg/ml ve 9,39 mg/ml, ilk defa damızlıkta kullanma yaşı sırayla 428,45 gün ve 445,40 gün, gebelik başına tohumlanma sayısı sırasıyla 1,95 ve 2,38, ilkine buzağılama yaşları sırasıyla 23,16 ay ve 23,65 ay olarak tespit edilmiştir. İlkine buzağılama yaşı, gebelik başına tohumlama sayısı, gebe kalma yaşı, sütten kesim ağırlığı, hayvanların ilk laktasyon 305 gün süt verimi gibi tanımlayıcı özelliklerin günde 2 kez beslenen hayvanlarda günde 3 kere beslenen hayvanlara oranla daha fazla avantaj oluşturmaktadır. Sütle besleme uygulamalarının buzağı sağlığı üzerindeki etkisinde ise hayvanlarda yaygın olarak enteritis, pnömoni hastalıkları görülmüş ve hastalık görülmeyen toplam hayvan sayısının ve buzağıların kan immun değerlerinin günde 2 kez beslenenlerde daha yüksek orana sahip olduğu belirlenmiştir. Genel olarak, günde 2 kez hayvanların beslenmesi hayvanların ileriki performanslarında olumlu bir etkiye sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the number of pre-weaning meals per day (feeding two or three times) on growth and future performance in Simmental calves were examined. The same procedures were applied both before and after birth. The study was conducted at a private enterprise located in Bursa, where Simmental breed animals were raised. The newborn calves were divided into two groups and one group was fed with milk twice a day while the other group was fed with milk three times a day until weaning. The animals fed with 2 meals of milk were fed with milk every 12 hours, and the animals fed with 3 meals of milk were fed with milk every 8 hours. A total of 6 liters of milk were given to both groups for 3 days. The animals were weaned after 63 days. In the study, the birth weight of calves fed twice a day was determined as 38.49 kg on average, and the birth weight of calves fed three times a day was determined as 40.07 kg on average. Throughout the study, the growth of the calves, the period of use in breeding, the number of inseminations, the pregnancy rate, and the lactation milk yields were monitored. As a result of the study, it was determined that the weaning weight of the animals was 85.1 kg on average in those fed twice a day and 79.3 kg on average in those fed 3 times a day, the first lactation, 305-day milk yield of the animals was 6433.5 l on average in those fed twice a day and 5977.9 l on average in those fed 3 times, the blood immune value was 9.91 mg/ml and 9.39 mg/ml, respectively, the insemination ages were 428.45 days and 445.40 days, respectively, the rate of pregnancy at the number of inseminations was 1.95 and 2.38, respectively, and the first calving ages were 23.16 months and 23.65 months, respectively. The first calving age, the rate of conception at which insemination, the conception age, the weaning weight, the first lactation of the animals, 305 days, milk yield, and other descriptive characteristics are more advantageous in animals fed twice a day than in animals fed 3 times a day. In the effect of milk feeding practices on calf health, it was determined that enteritis and pneumonia diseases were commonly seen in animals and the total number of animals without disease and the blood immune values of the calves were higher in those fed twice a day. In general, feeding animals twice a day had a positive effect on the future performance of the animals.