Akran grup oyunlarının gri sistem teorisi ile modellenmesi
Modelling of peer group games with grey system theory
  1. Tez No: 472452
  2. Yazar: ZÜLEYHA YÜCESAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışması gri akran grup oyunları üzerinedir. İlk olarak işbirlikçi oyun teorisi, işbirlikçi aralık oyun teorisi ve işbirlikçi gri oyun teorisinden bahsedilmiştir. Daha sonra akran grup durumları ve buna bağlı oyunlara değinilmiştir. Tezin literatüre katkısı; akran grup durumlarını gri sayılar kullanılarak gri akran grup oyunları olarak modellenmesidir. Son olarak, gri akran grup durumlarının çeşitli yöneylem araştırması durumlarına uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is on peer group grey games. First of all cooperative game theory; cooperative interval games and cooperative peer group games are investigated. Then, peer group situations and related games are given. Peer group situations are modeled as peer group grey games by using grey numbers, which is the main contribution of the thesis to the literature. Finally, applications of peer group grey situations to several Operations Research situatons are given.