Isparta Orman Bölge Müdürlüğü abies, pinus ve cedrus ormanlarının tohum ve kozalak zararlıları
Seed and cone pests of abies, pinus and cedrus forests in Isparta Forest Regional Directorate
  1. Tez No: 472466
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda“Yüksek Lisans Tezi”olarak gerçekleştirilmiştir. Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Abies, Pinus ve Cedrus ormanlarındaki tohum ve kozalak zararlısı türler, biyolojileri, zararları ve doğal düşmanlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2015 ve 2016 yıllarında arazi çalışması, örneklerin laboratuvarda kültüre alınması ve zararlı ile doğal düşmanların elde edilmesi şeklinde yapılmıştır. Çalışma sonunda; Camptomyia pinicola Mamaev (Diptera: Cecidomyiidae), Leptoglossus occidentalis Heidemann (Hemiptera: Coreidae), Dioryctria mendacella Staudinger (Lepidoptera: Pyralidae), D. abietella Denis & Schiffermüller, D. peltieri Joannis, Cydia conicolana Heylaerts (Lepidoptera: Tortricidae) ve Gravitarmata osmana Obraztsov olmak üzere üç takımdan toplam yedi zararlı tür saptanmıştır. Bu türlerden D. peltieri, Türkiye ormanları faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca çalışmada Pseudoperichaeta nigrolineata Walker (Diptera: Tachinidae), Elachertus sp. (Hymenoptera: Eulophidae), Schizonotus sieboldi Ratzeburg (Hymenoptera: Pteromalidae), Cotesia sp., Homolobus sp., Ascogaster annularis (Hymenoptera: Braconidae) ve Anomalon cruentatum (Hymenoptera: Ichneumonidae) ile aynı familyanın Campopleginae alt familyasından iki adet olmak üzere toplam dokuz parazitoit elde edilmiştir. Predatör olarak ise Anomognathus sp. (Coleoptera: Staphylinidae) tespit edilmiştir. Anomognathus sp.'nin bilim dünyası için yeni bir tür olduğu belirlenmiş olup tanımlama çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a master's thesis at Süleyman Demirel University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Forest Engineering on the purpose of determination of damage, biology and natural enemies of seed and cone harmful species in Abies, Pinus and Cedrus forests of Isparta Forest Regional Directorate. Study was performed field work, cultivation of specimens in laboratory and identification of harmful species with natural enemies between 2015 and 2016. As result of study, it was detected seven harmful species from three order Camptomyia pinicola Mamaev (Diptera: Cecidomyiidae), Leptoglossus occidentalis Heidemann (Hemiptera: Coreidae), Dioryctria mendacella Staudinger (Lepidoptera: Pyralidae), D. abietella Denis & Schiffermüller, D. peltieri Joannis, Cydia conicolana Heylaerts (Lepidoptera: Tortricidae), and Gravitarmata osmana Obraztsov. D. peltieri from these species is new record for Turkey forests fauna. It was also attained 9 parasitoid species in total Pseudoperichaeta nigrolineata Walker (Diptera: Tachinidae), Elachertus sp. (Hymenoptera: Eulophidae), Schizonotus sieboldi Ratzeburg (Hymenoptera: Pteromalidae), Cotesia sp., Homolobus sp., Ascogaster annularis (Hymenoptera: Braconidae), Anomalon cruentatum (Hymenoptera: Ichneumonidae) and two species from Campopleginae subfamily of same family. It was obtained as a one predator species Anomognathus sp. (Coleoptera: Staphylinidae). It was determined Anomognathus sp. which is a new species for science world, identification studies of this species have continued.