Çimento öğütmede kullanılan kamaralı bilyalı değirmenin kinetik modele dayalı ufalama özelliklerinin incelenmesi
Investigation of grinding properties based on the kinetic model of chamber ball mill used in cement grinding
  1. Tez No: 472491
  2. Yazar: NAZMİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde öğütme işleminin en çok kullanıldığı alanlardan biri de çimento üretimidir. Bu tez çalışması kapsamında, kamaralı değirmenler ile ilgili yapılan öğütme çalışmalarından farklı olarak, tesis ölçekli bir değirmen örnek alınarak laboratuvar ölçekli deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu bağlamda laboratuvar ölçekli deneyler için AS Çimento A.Ş.'ye ait tesisten, çimento hammaddeleri alınmıştır. Karışım reçetelerine göre farklı malzeme ve bilya doluluk oranlarında deneyler yapılmıştır. Yapılan bu deneyler neticesinde numunelerin özgül kırılma hızı ve kümülatif kırılma dağılım fonksiyonları bulunularak kinetik model parametreleri belirlenmiştir. En uygun malzeme yükünün (fc) ve bilya yükünün (J) sırasıyla 0.072 ve 0.30 olduğu tespit edilmiştir. MODSIM© benzetim programı kullanılarak elde edilen veriler ile laboratuvar ölçekli bir çalışmanın endüstriyel ölçekle uyumluluğu da ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most used areas of grinding is cement production. In this thesis, being more different and comprehensive than the studies conducted with multi chamber ball mill, laboratory-scale experimental studies were carried out by taking an industrial-scale ball mill as an example. Cement raw materials were obtained from AS Cement Co. for laboratory-scale experiments. The experiments were carried out on different filling ratios of ball and the mixture of cement raw materials. As a result of these experiments, specific breakage rates and the cumulative distribution function of samples have been found and their kinetic model parameters have been determined. It was determined that the optimum powder loading (fc) and ball loading (J) were 0.072 and 0.30, respectively. It has been tried to expose the industrial-scale compatibility of a laboratory-scale study using the data obtained by MODSIM© simulation program.