Farklı tohum bahçelerine ait kızılçam (Pinus brutia Ten.) fidanlarının bazı morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigation of some morphological, physiological and biochemical characteristics of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) seedlings from different seed orchards
- Tez No: 472492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DELİGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Denizli Orman Fidanlığında yetiştirilen 1+0 yaşlı kızılçam (Pinus brutia Ten.) fidanların bazı morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerinde tohum kaynağının etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dört kızılçam tohum bahçesinden (Tavas-Kale, Çameli-Göldağ, Muğla-Kıyra, Yılanlı-Boyalı) sağlanan tohumlardan üretilen fidanların morfolojik (fidan boyu, kök boğazı çapı, kuru ağırlıkları, gövde/kök oranı vb.), fizyolojik (Su potansiyeli bileşenleri, kök gelişme potansiyeli) ve biyokimyasal (toplam çözünebilir şekerler) özellikleri birinci gelişme dönemi sonunda belirlenmiştir. Araştırma sonucunda morfolojik özelliklerden fidan boyu, gürbüzlük belirteci ve Dickson kalite indisi için tohum bahçeleri arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. En uzun boylu fidanlar Tavas-Kale tohum bahçesi fidanlarından sağlanırken, en kısa boylu fidanlar Yılanlı-Boyalı tohum bahçesi fidanlarından sağlanmıştır. Kök gelişme potansiyeli ve ibre toplam çözünebilir şeker içeriği üzerinde tohum bahçelerinin önemli etkileri bulunmaktadır. Tavas-Kale tohum bahçesine ait fidanlar en yüksek kök gelişme potansiyeli göstermiştir. Muğla-Kıyra orijinli tohum bahçesinde daha kalın çaplı, daha ağır ve daha kaliteli fidanlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of seed source on morphological, physiological and biochemical properties of 1- year- old Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) seedling grown in Denizli Forest nursery. The morphological (seedling height, root collar diameter, dry weights and shooot:root dry weight ratio etc.), physiological (water potential parameters, root growth potential) and biochemical (total soluble sugar) properties of seedlings from the four different seed orchards (Tavas-Kale, Çameli-Göldağ, Muğla-Kıyra, Yılanlı-Boyalı) were determined at the end of the first growing season. As a result, there was significant differences among seed orchards for seedling height, seedling height: root collar diameter and Dickson quality index. While the tallest seedlings were obtained from the Tavas-Kale seed orchard, the shortest seedlings were obtained from the Yılanlı-Boyalı seed orchard. Root growth potential and total soluble sugar contents of needles differed among seed orchards. The highest root growth potential was determined in seedlings obtained from the Tavas-Kale seed orchard. The seedlings obtained from the Muğla-Kıyra seed orchard have larger root collar diameter, greater weights, and higher quality.