Vortex formations associated with the sumps of centrifugal pumps and their effect on pump performance
Santrifüj pompa alıklarındaki girdap oluşumları ve bunların pompa performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 47251
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZGÜREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. O. CAHİT ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz SANTRİFÜJ POMPA ALIKLARINDAKI GİRDAP OLUŞUMLARI VE BUNLARIN POMPA PERFORMANSI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Özgürel, Gökhan Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. O. Cahit Eralp Eylül 1995, 133 sayfa Pompa alıklarındaki girdap oluşumları ve bunların pompa performansı üzerindeki etkilerini incelemek üzere deneysel bir araştırma yapılmıştır. Alık üzerinde gerekli olan en düşük su seviyesi, girdap oluşumları üzerinde en etkili parametre olarak seçilmiştir. Girdapsız çalışma için gerekli olan kritik su seviyeleri, farklı alık-taban uzaklıkları için araştırılmıştır. Güvenli çalışma noktalarını bulmak amacıyla, deneysel sonuçlar işlemlerden geçirilip, parametreler arasındaki bağlantılar elde edilmiştir. Sonuçlar alık tasarımlarında kullanılabilecek şekilde geliştirilebilir. Diğer yanda, girdap olduğu andaki pompa performans düşüklükleri girdaptan ötürü oluşan basmç oynamaları kullanılarak tesbit edilmiş ve basınç oynamalarına karşılık gelen girdap tipleri belirlenmiştir. Akış alanında,emme borusunun önündeki değişimler Laser Doppler Hız Belirleyicisi ( LDA ) ile araştırılmış ve sonuçlar izgesel çözümleme methodları kullanılarak değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Girdap Oluşumu, Santrifüj Pompalar, Alık, Regresyon, Girdap Kırılması, Basınç Duyargası, LDA, îzgesel Çözümleme. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VORTEX FORMATIONS ASSOCIATED WITH THE SUMPS OF CENTRIFUGAL PUMPS AND THEm EFFECT ON PUMP PERFORMANCE Özgurel, Gökhan M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. O. Cahit Eralp September 1995, 133 pages An experimental research on the formation of vortices at pump intakes and their effects on the pump performance is carried out. Minimum required water level above the intake is chosen to be the dominant parameter causing vortex formations. The critical water levels for a vortex free operation of the pump are investigated for different floor-to-intake pipe distances. Experimental results are processed to find the correlations of these parameters for a safe operational range. The results may be developed to give opinion for the sump design guidelines. Pump performance deterioration during the vortexing conditions, on the other hand, is obtained by making use of pressure fluctuations during invortexing and the pressure fluctuations regarding the vortex types are determined. The variations in the flow field at the upstream of inlet pipe are investigated by Laser Doppler Anemometer ( LDA ) and the results are evaluated by using spectral analysis methods. Keywords : Vortex Formation, Centrifugal Pumps, Sump, Regression, Vortex Breakdown, Pressure Transducer, LDA, Spectral Analysis, IV