Blending in surface modelling
Yüzey modellemede kesişen yüzeylerin kesişme eğrisi boyunca geçiş yüzeylerinin oluşturulması
  1. Tez No: 47252
  2. Yazar: CÜNEYT ÖZBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
oz YÜZEY MODELLEMEDE KESİŞEN YÜZEYLERİN KESİŞME E?RİSİ BOYUNCA GEÇİŞ YÜZEYLERİNİN OLUŞTURULMASI Özbal, Cüneyt Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mustafa İlhan Gökler Eylül 1995, 111 Sayfa Bu çalışmada, bilgisayar destekli tasarım ve imalat uygulamalarında kullanılmak üzere, yüzeylerin kesişme eğrisi boyunca geçiş yüzeylerinin oluşturulması için, sabit çaplı küreyle yuvarlatma metodunu kullanan bir kenar geçiş yüzeyi oluşturma tekniği uygulanmıştır. Bu tekniği kullanarak, parametrik olarak tanımlanmış iki yüzeyin öteleme yüzeylerinin kesişim eğrileri bulunarak geçiş yüzeyleri oluşturulabilir. Silindir, kon, küre, torus ve blok gibi iki temel cismin geçiş yüzeylerini oluşturmak için bir algoritma tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen program dört ana kısımdan oluşmaktadır; parametrik olarak tanımlanmış yüzeylerin oluşturulması, bu yüzeylerin ötelenmiş yüzeylerinin bulunması, ivötelenmiş yüzeylerin kesişim eğrilerinin belirlenmesi ve son olarak kapalı ya da açık kenar geçiş yüzeylerinin oluşturulması. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat, Yüzey Modelleme, Geçiş Yüzeyleri, Parametrik Yüzeyler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BLENDING IN SURFACE MODELLING Özbal, Cüneyt M. Sc, Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa İlhan Gökler September 1995, 111 pages In this study, an edge blending technique using the constant radius ball blending method, is implemented to connect surfaces smoothly to be used in modelling for Computer-Aided Design and Computer-Aided Manufacturing applications. By using this technique, two parametrically defined surfaces can be blended by inspecting the intersection curves of the offsets of these surfaces. An algorithm has been designed and implemented to blend two basic primitives such as cylinder, cone, sphere, torus and block. The developed program has four main stages; creation of parametrically defined surface, creation of their offsets, determination of the intersection curves of the offsets, and finally the generation of a constant radius edge blend surface which has a closed or an open form. Key Words : CAD/CAM, Surface Modelling, Blending, Parametric Surfaces 111