Kentsel kıyı alanlarının yeniden işlevlendirilmesi kapsamında İzmit kıyı alanına ilişkin gelişme stratejilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of development strategies related with Izmit waterfront within the scope of regeneration of urban waterfronts
  1. Tez No: 472536
  2. Yazar: NİLAY SÖNMEZ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kentsel kıyı alanlarının yenilenmesi kapsamında İzmit Kıyı Alanı Kocaeli Yeni Kent Merkezi (MİA) planlama sürecinin değerlendirilmesini amaçlayan bu tez çalışmasında; çalışma sistematiği içinde, öncelikle kıyı alanlarının tarihsel gelişim ve yenilenme süreci ele alınmıştır. Bu çerçevede, kıyı alanlarının kullanımı ve tarihsel süreç içinde gelişimi, kıyı alanlarının yönetimi ve planlama süreci ile dünyada kıyı alanı yenileme projelerinin gelişimi incelenmiştir. Türkiye'de kıyı alanları ile ilgili yürütülen planlama çalışmalarının incelendiği üçüncü bölümde; kıyı mevzuatının gelişimi ve kurumsal yapısı, kıyı alanlarına yönelik politikalar ve bütünleşik kıyı alanları yönetimi üzerinde durulmuş, kıyı alanları yenileme projeleri ile ilgili çalışmalar ve proje örnekleri (İzmit Sekapark Projesi, İstanbul Haliçport Projesi, İstanbul Galataport Projesi, İstanbul Haydarpaşa Garı ve Limanı Yenileme Projesi ve İstanbul Kartal Kentsel Yenileme Projesi) irdelenmiştir. Bu çerçevede; güncel bir örnek olarak İzmit Kıyı Alanı Kocaeli Yeni Kent Merkezi (MİA) planlama çalışmaları değerlendirilerek, Türkiye'de kıyı alanları planlama sürecinin etkinliğini arttırmak üzere öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study aiming to evaluate the planning process of the Kocaeli New City Center (MIA) in the coastal area of İzmit within the scope of renewal of urban coastal areas; within the working system, the historical development and renewal process of the coastal areas is firstly considered. In this framework, the use of coastal areas and their development in the historical process, the management of coastal areas and the development of the planning process and the coastal area renovation projects in the world have been examined. In the third part of the study on coastal planning in Turkey; development and institutional structure of coastal legislation, policies for coastal areas and management of integrated coastal areas, studies on coastal zone renewal projects and project examples (Izmit Sekapark Project, Istanbul Haliçport Project, Istanbul Galataport Project, Istanbul Haydarpaşa Entrance and Port Renewal Project and Istanbul Kartal Urban Renewal Project) have been examined. In this context; A proposal has been developed to increase the effectiveness of the planning process of coastal areas in Turkey by evaluating the planning studies of Kocaeli New City Center (MIA) in İzmit coastal area as a current example.