A tool for verifying noninterference property for HDL
Donanım tasarlama dilinin birbirine karışmamışlık özelliğini doğrulayan araç
  1. Tez No: 472600
  2. Yazar: DOĞUHAN GÜMÜŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Donanım tanımlama dilleri giderek daha yüksek seviye özellikleri bünyelerinde barındırmaya başladı. Yüksek seviye programlamanın getirdiği esneklik ile donanım tasarımcıları obje tabanlı programlama ve fonksiyonel programlama gibi programlama paradigmalarından faydalanıp, dizayn sürelerini kısalttılar. Donanım tasarımlarının yüksek seviyeye geçmesi bu tasarımların veri akışı güvenliklerinin doğrulanmasında bir takım yeni sorunlar üretti. Bu çalışma yüksek seviye bir donanım tanımlama dilini genişleterek, ortaya çıkan bu yeni sorunların nasıl çözüleceğini ve bu sayede tasarımlarda veri sızmasının nasıl önüne geçilebileceğini göstermektedir. SecChisel (Chisel üzerine temellendirilmiş) veri akışı güvenliği özelliklerinden birbirine karışmamışlık (noninterference) özelliği kanıtlanabilir devreler tasarlanmasına imkan sunar. SecChisel ara değişken yaratılımı ve bu değişkenlere kademeli olarak aktarılması gerekilen güvenlik etiketleri gibi sorunları çözer. Bu sorunlar sadece kullanılan ana dilin direkt bir devre sentezlemesi yerine başka bir orta seviye dile çıktı vermesine özel durumlardır. SecChisel'ın devre veri akışı güvenliğini doğrulama yöntemi, devreyi bir takım dönüştürmelerden geçirip SMT çözücü formatında tekrar modellemektir. SecChisel'ın veri akışı güvenliğini derleme süresinde ve her hangi bir ek yük getirmeden doğrulayabildiği dizayn edip test etmiş olduğumuz devreler ile kanıtlanmıştır
Özet (Çeviri)
Hardware description languages started to adopt high-level functionalities. Through the flexibility of high-level programming, hardware designers can leverage object-oriented programming and functional programming paradigms to specify the hardware for quicker design time. This transition to high-level hardware descriptions created a new set of problems about verifying their noninterference property. By extending a high-level HDL, this thesis shows how to approach and solve this new set of problems and thus preventing information leakage. SecChisel (based on Chisel HDL) gives the ability to design circuits which have algorithmically verifiable noninterference property. SecChisel handles the creation of temporary variables and cascaded propagation of security tags to these new variables which are unique problems that only occurs when the host language creates an intermediate representation of the designed circuit. SecChisel algorithmically verifies a design by transforming and modeling the design in a satisfiability modulo theory (SMT) solver. By building and verifying hardware designs, we demonstrate that SecChisel provides a simple way to verify circuit design's noninterference property at compile time with no overhead.