Analysis of xyloglucan endotransglycosylase/hydrolases enzymes to seek their evolutionary origins
Ksiloglukan endotransglikozilaz/hirolaz enzimlerinin evrim orijinlerini incelemek için analizi
  1. Tez No: 472602
  2. Yazar: TUĞÇE BAYRAKDAR TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDREW JOHN HARVEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Xyloglucan önemli bir polisakkarittir ve aynı zamanda hem monokot hem de ödikot türünün hücre duvarı güçlendirilmesinde görev almaktadır. Ksiloglukan endotransglikozilaz/hidrolaz (XTH) enzimi, hücre duvarları içindeki ksiloglukanı parçalayabilir veya yeniden şekillendirebilir. Ksiloglukan substratlarının karakterizasyonu, hücre duvarı bileşenleri ve hücre duvarı özellikleri ile ilgili olduğundan büyük önem taşımaktadır. XTH enziminin aktivite gösterdiği hücre duvarı kısmı, bitkileri dış elementlerden korur ve çevre ile etkileşime girer. Verimi arttırmak ve bitkiyi dış streslerden korumak ve hücre duvar özelliklerini manipüle edebilmek için karbonhidrat matrisini modifıye eden enzimlerin işlevlerini anlamak önemlidir. XTH, glikozid hidrolazlar 16 (GH16) enzim ailesinin üyelerinden biridir ve ksiloglukanın parçalanmasını ve yeniden bağlanmasını veya geri dönüşümü olmadan hidrolize edilmesini sağlar. Bu çalışmanın amacı, OsXTH30, OsEG16-31 (Oryza sativa), BdXTH2 (Brachypodium distachyon) ve HvEG16-10 (Hordeum vulgare) dahil olmak üzere atalasal ve EG16 grubu XTH enzim üyelerini araştırmaktır. Enzimlerin karakterize edilmesi ve kinetik çalışmalarının analiz edilmesi için enzimlerin heterolog ifadeleri, üretimi ve saflaştırılması gerçekleştirilmiştir. OsEG16-31 ve HvEG16-10 enzimleri heterolog olarak eksprese edilememiştir. Ancak XHT aktivitesi, OsXTH30 ve BdXTH2 enzimlerinde tespit edilmiştir. BdXTH2 enziminin karakterizasyonunda hint hurması tohumu ksiloglukanına donör substratı olarak daha yüksek afinite gösterdiği görülmüştür. XTH genleri, tohum çimlenmesi, stres toleransı, organogenez, hücre genleşmesi ve meyve olgunlaşması gibi görevlerde rol aldığından dolayı, bu gen ürünlerinin atasal formlarının karakterizasyonu ve enzimatik faaliyetlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Xyloglucan is an important polysaccharide and is involved in strengthening the cell wall in both monocot and eudicot species. The xyloglucan endotransglycosylase/hydrolase (XTH) enzymes can degrade or remodel xyloglucan within the cell walls. The characterization of the xyloglucan substrates have a great importance since their involvements in the process of cell wall components and properties of the cell wall. The part of the cell wall where XTH enzyme shows activity, protects the plants from the outer elements and interacts with the environment. To be able to manipulate cell wall properties in order to enhance the yield and protect the plant from outer stresses, it is important to understand the functions of the enzymes that are modifying the carbohydrate matrix. XTH is one of the members of glycoside hydrolases 16 (GH16) enzyme family and it cleaves and re-ligate or irreversibly hydrolyzes xyloglucan. The aim of this study is investigating ancestral and EG16 group XTH enzyme members including OsXTH30, OsEG16-31 (Oryza sativa), BdXTH2 (Brachypodium distachyon), and HvEG16-10 (Hordeum vulgare). Heterologous expression, production and purification of the enzymes was performed as well as characterizing the enzymes and analyzing their kinetic studies. OsEG16-31, and HvEG16-10 enzymes could not be heterologously expressed during the period of this study, but XTH activity levels were detected from OsXTH30 and BdXTH2. The characterization of BdXTH2 enzyme showed higher affinity for tamarind seed xyloglucan as a donor substrate. The characterization and enzymatic activities of ancestral forms of XTH gene products is aimed since these genes have a role in seed germination, stress tolerance, organogenesis, cell expansion, and fruit ripening.