An analysis of the concept of place attachment pursuant to social and spatial factors: The case of Kuzguncuk Neighbourhood
Mekana bağlanma olgusunun sosyal ve mekansal faktörler çerçevesinde irdelenmesi: Kuzguncuk Mahallesi örneği
  1. Tez No: 472607
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK DARBY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışması, mekana bağlanma olgusunun sosyal ve mekansal faktörler çerçevesinde irdeleyerek, bu bağlanmanın hangi sebeplerle nasıl oluştuğunun tespit edileceği bir araştırma yapmayı amaçlamıştır. Bu amaç çerçevesinde insanların mekana bağlanma nedenlerinin gerisindeki sosyal bağlar ve mahallelilik ilişkileri ile alandaki mekansal faktörlerin (tarihi konut dokusunun varlığı, manzara, ölçek, açıklık/kapalılık, Bostan'ın varlığı, vb.) birbirlerine olan göreceli önemi, çalışma alanı olarak seçilen Kuzguncuk Mahallesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, bu tez çalışması, mekana bağlanmanın sosyal ve fiziksel yönlerinin araştırılması üzerine kurgulanmıştır. Konuya yönelik varsayım ve hipotezler, alanda yapılan gözlem, tespit, anket ve mülakatlarla test edilmiştir. Ayrıca, çeşitli kuramcıların doğru/iyi tasarlanmış mekanlar yaratma üzerinde yapmış oldukları çalışmalardan elde edilen sonuçlar değerlendirilerek 'mekana bağlanmanın hangi fiziksel/mekânsal faktörler ışığında incelenebileceğine' yönelik çıkarımlar yapılmıştır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Kuzguncuk semtindeki sosyal ve fiziksel faktörlerin, mahalleye gelmeyi ve burada yaşamayı sevip, tercih eden bireyler üzerindeki etkisinin anket ve mülakatlarla incelenmesi ve Kuzguncuk semtindeki mekana bağlılığın sonuçlarının tespit edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the concept of place attachment by analysing the social and spatial factors to understand how and by which reasons this attachment develops. Within the concept of this aim, a study was conducted on the social bonds and the neighbourhood relations behind these reasons to attach to the place of people as well as significance of the spatial factors (existence os historical texture, scenery, scale, openness/closeness, existence of the Bostan etc.) in the area relative to each other in Kuzguncuk Neighbourhood which was chosen as the study area. Within this context, this study of thesis is built on the“research of social and physical aspects of place attachment”. The theories and hypotheses directed at the subject were tested with observations, evaluations, surveys and interviews conducted on site. Also, the outcomes obtained from the studies conducted by various theorists on creating correctly/well designed places were evaluated and inferences were made aiming at“in the light of which physical/spatial factors the place attachment could be examined”. Aimed within this postgraduate thesis is the examination of the influences of social and physical factors in Kuzguncuk neighbourhood on the individuals who love and prefer to live here with surveys and interviews and the determination of the outcomes of attachment to the place in Kuzguncuk neighbourhood.