In silico conformational analysis of vancomycin and its complexes
Vankomisin ve komplekslerinin in siliko konformasyonel analizi
- Tez No: 472619
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDA MALTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Vankomisin gram-pozitif bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan glikopeptid yapıda bir antibiyotiktir. Vankomisin ve diğer ilgili glikopeptid antibiyotikler, antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakterilere karşı savunmanın son adımını oluşturdukları için kliniksel olarak çok önemlidirler. Vankomisin kullanımı damardan kullanıma ait toksisite, nefrotoksisite, ve muhtemel ototoksisite gibi bir dizi yan etkiyi de beraberinde getirmekteydi. Bu sebeple vankomisini vücuda tanıtmanın yeni yollarını bulmak araştırmacıların ilgilerinden biri haline geldi. Bu çalışmada değişik şartlarda vankomisin ilacının konformasyonel analizinin yapılması hedeflenmiştir. Sıcaklık, çevreleyici ortam, iyonik durum ve molekül sayısı etkisi dönme yarıçapı bakımından incelendi. DEğişiklikler arasındaki farkların istatistiksel önemi t-test ile incelendi. Hidrojen bağlarının oluşumu ve su moleküllerinin vankomisinin amino ve karboksil terminalleri etrafındaki dizilimi ikili çapsal dağılım fonksiyonu ile incelendi. Yeni bir metot olarak vankomisinin vücuda ilaç taşıyıcı olarak levan biyopolimeri içerisinde verilmesi moleküler dinamik simulasyonları ile çalışıldı. Bu çalışmalarda vakum ortamı enkapsulasyon işlemini simule etmek için kullanıldı. Salınım mekanizmasını gözlemlemek için enkapsüle olmuş yapılar su ortamında simule edildi ve moleküler dinamiğin bu tip incelemeler için uygun bir metot olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Vancomycin is a glycopeptide antibiotic used in treatment of infections caused by Gram-positive bacteria. Vancomycin and other related glycopeptide antibiotics are clinically very important because they are the last line of defence against bacteria that have developed resistance to antibiotics. Early use of vancomycin was associated with a number of adverse effects, including infusion-related toxicities, nephrotoxicity, and possible ototoxicity. Due to these adverse effects new ways of introducing vancomycin to body has been an interest of researchers. In this study, it is aimed to perform the conformational analysis of vancomycin drug in different conditions. Effect of temperature, surrounding media, ionic state and number of molecule are studied in terms of radius of gyration. The statistical significance of these differences between compared states are investigated with t-test. Formation of hydrogen bonds with water molecules and arrangement of water molecules around amino and carboxy terminus of vancomycin are observed with pairwise radial distribution function analysis. As a novel method introducing vancomycin to body within levan biopolymer as a drug carrier is studied with molecular dynamics simulations. Vacuum conditions are used to simulate the encapsulation process. To observe the release mechanism encapsulated structures are simulated in aqueous media and MD is shown to be an appropriate method for these kinds of investigations.