The role of inflammatory factors and differentially expressed mirnas in chordoma pathophysiology
İnflamatuvar faktörlerin ve farklı seviyelerde ifade edilen mirnaların kordoma patofizyolojisindeki rolü
  1. Tez No: 472620
  2. Yazar: ŞÜKRÜ GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kordomalar omurga ve kafatası tabanında görülen nadir tümörlerdir. Kordomalar yerel olarak yıkıcı ve kemoterapi dirençli olmakla birlikte kötü prognoz sergilerler ve tedavi seçenekleri kısıtlıdır. Bir tedavi yönteminin olmaması, kordoma tumorigenezi ve ilerlemesi ile ilgili moleküler yolakların çalışılması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmada miRNA ifade profili sağlıklı dokularla karşılaştırılıp kordoma moleküler patogenezi hakkında bilgiler ortaya konuldu. Seçilen miRNA'lar hücrelere transfekte edildi ve ardından canlılık, apoptoz ve hücre döngüsü analizleri yapıldı. miR-31 hücre canlılığını 72 saat sonunda düşürdü. Seçtiğimiz tüm miRNA'ların hücre döngüsü üzerinde benzer bir etki yapmasıyla birlikte en yüksek S-fazı tutuklanma etkisini miR-31'de gözlemledik. Kanser ilerlemisnde önemli genlerin bu miRNA'lar tarafından hedeflendiğini tespit ettik. miR-222 düzeyi U-CH1 ve MUG-Chor1 hücre hatlarında EMG işaretçileriyle uyumlu bulundu. Yangı yapıcı sitokinler LIF ve TNF-α kordomanın agresif özelliklerini arttırdı ve hasta örneklerinde kötü prognozla ilişkili olduğu bulundu. Kordoma hücrelerine verilen bu sitokinler hücre göçü, invazyon, koloni oluşturma, kürecik oluşturma, EMG ve ilaç direncini arttırdı ve yangı yolaklarını harekete geçirdi. LIF seviyesi hastalarda tümör boyutu ve sağkalım ile ters orantılı bulundu. Bu sonuçlar tümör yangısının kordomaları daha gresif hale getirdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma önemli moleküler bulgular ortaya koyarak kordoma moleküler biyolojisi hakkındaki bilgi havuzuna katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Chordomas are rare tumors seen along the spine and skull base. Chordomas are locally destructive and chemoresistant, with poor prognosis and limited therapeutic options. Since there is no cure for the disease, molecular discoveries are needed to elucidate mechanisms behind chordoma initiation and progression. This study compared the expression profile of miRNAs in chordomas to that of healthy nucleus pulposus samples to gain insight into the molecular pathogenesis of chordomas. Selected miRNAs were transfected to chordoma cell lines, followed by viability assay, apoptosis assay, and cell-cycle analysis. miR-31 decreased cell viability in all chordoma cell lines after 72 hours. Although each miRNA had a similar pattern, miR-31 had the most effective S-phase arrest. Important genes for cancer progression were found to be targeted. The level of miR-222 in chordoma cell lines U-CH1 and MUG-Chor1 correlated positively with EMT markers. Furthermore, pro-inflammatory cytokines leukemia inhibitory factor and tumor necrosis factor were found to increase the aggressive traits of chordoma cells and lead to a poor prognosis in patients. Treating chordoma cells with these cytokines resulted in increased migration, invasion, tumorosphere formation, colony formation, epithelial-mesenchymal transition, and chemoresistance accompanied by a dramatic activation in pro-inflammatory pathways. LIF was associated with tumor size and a poorer overall survival. Results indicate that tumor promoting inflammation plays a role in elevation of aggressiveness related functions and genes in chordomas in vitro. Overall, this thesis presents important molecular findings which contributes to molecular knowledge about chordoma.