Inhibition of MEIS1 allows expansion of hematopoietic stem cells
MEIS1 inhibisyonu ile hematopoietik kök hücrelerin çoğaltılmasının sağlanması
  1. Tez No: 472621
  2. Yazar: RAİFE DİLEK TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
HKH'lerin en belirleyici özellikleri kendini yenileme ve birden çok hücre tipine farklılaşabilme yetenekleridir. Bu yetenekleri sayesinde HKH'ler tüm kan hücresi tiplerine dönüşebilirken, aynı zamanda vücudun gelecekteki hematopoetik aktivitesi için gerekli olan rejenerasyon kapasitesini de korumuş olurlar. HKH'ler, kendini yenileme yetenekleri sayesinde hematolojik rahatsızlıkların tedavisi için HKH nakillerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle bu gibi tedavi edici uygulamalar için ex vivo HKH çoğaltılmasına yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Daha önceki çalışmalarımızda Meis1 HKH suskunluk geninin farelerdeki delesyonunun HKH çoğalmasına yol açtığı gösterilmiştir. Meis1 geninin inhibisyonu kök hücre çoğaltılması teknolojilerinde terapötik bir hedef olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz bu çalışmada Meis1 inihibisyonu ile birlikte HKH ekspansiyon teknolojileri geliştirmeyi hedefledik. Bu sebeple in siliko ve in vitro yaklaşımlar geliştirilmiştis. İn siliko çalışmalarda, Autodock Vina – PaDel ADV platformu ile kristalize Meis 1 homodomaine karşı bir milyondan fazla küçük molekül incelenmiştir. Bunu takiben, Meis1 lusiferaz raportör deneyleri, gerçek zamanlı PZR ile hedef gen analizleri , akış sitometrisi ile ex vivo ve in vivo HKH karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Meis1 inhibisyonunun Meis1 hedef genlerin ve sikline bağımlı kinaz inhibitörlerinin ekspresyonlarını azalttığını ve hem fare hem de insan HKH'lerinin expansiyonunu tetiklediğini belirledik. Bu bulgular, Meis1 inhibisyonunun ex vivo HKH ekspansiyon teknolojilerinin geliştirilmesine önemli katkıları olacağını ve sitokinlere bağımlılığın azaltılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic stem cells (HSCs) are characterized by high capacity of self-renewing and differentiation to all blood lineages. HSCs have been generally used in HSC transplantation (HSCT) to treat the hematological diseases due to their self-renew and differentiation capacities. There are ex vivo studies carried out to expand HSC to improve HSCTs. We have been previously shown that deletion of HSC quiescence-related gene Meis1 induces the expansion of HSCs. Targeting Meis1 levels in HSCs appears as a plausible therapeutical target on stem cell expansion technologies. We aimed the development of HSC technologies through inhibition of Meis1 in this study. Therefore, we employed in silico and in vitro strategies. In silico screening of over a million small molecules against crystalised Meis1 homeodomain was carried out by Autodock Vina – PaDel Adv platform. In vitro activity of hits were analyzed with Meis1 luciferase reporter assays, gene target analysis by RT-PCR and flow cytometric profiling of HSCs ex vivo and in vivo. We have shown that inhibition of Meis1 leads to downregulation of Meis1 target genes, downregulation of CDKIs, and expansion of murine and human HSCs. These findings suggest that inhibition of Meis1 could provide important contributions to stem cell expansion technologies needed on stem cell transplantation and decrease dependency to the cytokines used for stem cell expansion.