Bazı istatistiksel modeller için Smooth uyum iyiliği testleri
Smooth goodness of fit tests for some statistical models
  1. Tez No: 472661
  2. Yazar: DENİZ ÖZONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada skor test istatistiğine dayalı olan smooth uyum iyiliği testleri incelenmiştir. Gram-Schmidt yöntemi kullanılarak Nakagami dağılımı üzerinde ortonormal fonksiyonlar elde edilmiş ve smooth uyum iyiliği testleri Nakagami dağılımı için geliştirilmiştir. Geliştirilen smooth testler ve klasik uyum iyiliği testleri Cramer-von Mises, Anderson-Darling ve Kolmogorov-Smirnov simülasyon çalışması ile I. tip hata ve testin gücü bakımından farklı alternatif dağılımlar ve farklı parametreler için karşılaştırılmıştır. Smooth testler genel olarak klasik uyum iyiliği testlerine göre daha iyi performans göstermiştir. Genelleştirilmiş lineer modelde yanıt değişkenin dağılımının Normal, Poisson, Gamma, Ters Normal gibi üstel ailenin bir elemanı olduğu varsayılır. Genelleştirilmiş lineer modelin özel durumu olan Poisson ve Ters Normal regresyon için smooth test yapısı incelenmiştir. Poisson regresyon modelinde dağılım varsayımını test etmek amacıyla smooth testler ve literatürde var olan bazı uyum iyiliği testlerinin performansı geniş bir simülasyon çalışması ile incelenmiştir. Yanıt değişkenin Ters Normal dağılıma sahip olduğu genelleştirilmiş lineer modelde dağılım varsayımı testi olarak smooth uyum iyiliği testleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, smooth goodness of fit tests based on score test were investigated. Orthonormal functions on Nakagami distribution were obtained by using Gram-Schmidt method and smooth tests were developed for Nakagami distribution. New developed smooth tests and some classical goodness of fit tests such as Cramer-von Mises, Anderson-Darling and Kolmogorov-Smirnov were compared by simulation study in terms of type I error and power of test for different alternative distributions and different parameters. Smooth tests generally showed better results than the classical tests. In the generalized linear model, distribution of response variable is assumed to be a member of exponential family such as Normal, Poisson, Binomial, Gamma and Inverse Gaussian. Smooth test structure is examined for some special cases of generalized linear model such as Poisson and Inverse Gaussian regression. In order to verify distribution assumption of Poisson regression, performance of smooth tests and some existing goodness of fit tests were investigated in an extensive simulation study. Finally, smooth goodness of fit tests were derived as a test of the adequacy of the distributional assumption in generalized linear model where the response variable had an Inverse Gaussian distribution.