İstanbul tarihi su sistemlerinin korunması için yönetim planı araştırması-Kırkçeşme su sistemi örneği
The study of a management plan to protect the historical water systems in Istanbul-The case of Kirkcesme water system
- Tez No: 472668
 - Danışmanlar: PROF. DR. Z. GEDİZ URAK, PROF. DR. ZUHAL ÖZCAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu çalışma tarihi su sistemlerinin korunmasını konu etmektedir. Su sistemleri hakkında genel araştırma yapıldıktan sonra, kültürü, kapsamı, teknik ve kullanım özellikleri bakımından dünya kentleri arasında adeta bir kent müzesi karakteri taşıyan İstanbul Kenti'nde bulunan su sistemleri ele alınmıştır. Kentte bulunan Halkalı, Kırkçeşme, Taksim, Üsküdar, Hamidiye ve Terkos Su Sistemleri hakkında çeşitli kaynaklardan bilgiler elde edildikten sonra Kırkçeşme Su Sistemi yerinde incelenmiş ve sistemin korunması için bir yönetim planı önerisi hazırlanmıştır. Bu bağlamda önce Kırkçeşme Su Sistemi'nde suyun toplanması, taşınması ve dağıtılması için yapılan yapıları incelenip su kemerleri ile ilgili kataloglar hazırlanmış, tipolojik özellikler belirlenmiş ve bu kemerlerinde görülen bozulmalar tespit edilmiş ve bu bozulmaların nedenleri araştırılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde elde edilen veriler doğrultusunda tarihi su sistemlerinin korunabilmesi için bir yönetim planı metodu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mentions about the protection of historical water systems. After conducting general research about them, the water systems existing in Istanbul, which seem to be like a city museum among world cities in terms of their culture, scope, technical and utilization features have been dealt with. After getting information from various sources about Halkalı, Kırkçeşme, Taksim, Üsküdar, Hamidiye and Terkos water systems in İstanbul, the Kırkçeşme water system has been investigated on site and a proposal of management plan for the protection of the system has been prepared. In this respect, firstly the structures built for the water in Kırkçeşme water system to be collected, carried and distrubuted have been investigated, catalogues about aqueducts have been prepared, typological features have been determined, and the disruptions observed in these structures have been defined and the reasons for these disruptions have been studied. As a result of data obtained from this research, a management plan has been developed so as to preserve historical water systems.